6 obserwujących
538 notek
886k odsłon
1210 odsłon

Odchudzanie - tu nie ma drogi na skróty

Wykop Skomentuj4

Tryb życia i przetworzona żywność powodują u wielu osób nadwagę. Zmaga się z nią już 1,6 miliarda ludzi na świecie. Jest ona przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Warto więc zadbać o prawidłową wagę ciała. W odchudzaniu się nie ma jednak drogi na skróty.

Środki na odchudzanie, diety cud, eliminacyjne, oczyszczające głodówki czy jadłospisy na każdą okazję można włożyć między bajki, jeśli zależy nam na trwałym obniżeniu wagi ciała. W efekcie stosowania "cudownych" diet spadek wagi może rzeczywiście nastąpić, jednak będzie on krótkotrwały. Efekt jojo to szybki powrót do dawnej, albo nawet jeszcze większej wagi. W wyniku częstych diet, gdy raz chudniemy, raz tyjemy, organizm rozregulowuje się, a przemiana materii ulega spowolnieniu. Najlepszym sposobem na odchudzenie się są racjonalna dieta i ruch.

Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe i wyeliminować te, które nam szkodzą. Jedzmy powoli i mniej. Przeżuwanie małej porcji przez 20 minut spowoduje, że będziemy najedzeni tak samo, jak po spożyciu „w biegu” dużej ilości jedzenia. Nie przejadajmy się. Gdy po jedzeniu nadal mamy ochotę coś jeszcze przekąsić, spróbujmy się powstrzymać. Sygnał o sytości dociera do mózgu dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia posiłku.

Zamiast 3 obfitych, spożywajmy 4-5 posiłków, regularnie co 3-4 godziny. Powinny być niewielkie, zawierać białko, warzywa i węglowodany złożone. Tylko w ten sposób organizm nie będzie magazynował energii w postaci tłuszczu. Skończmy z podjadaniem między posiłkami i jedzeniem późnym wieczorem i w nocy, kiedy przemiana materii jest spowolniona. Efekty przyniesie też zmiana sposobu przygotowywania potraw - zamiast smażenia i duszenia z tłuszczem postawmy na gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie i grillowanie - bez tłuszczu.

Warto pić dużo niegazowanej wody. Poprawi to nasze samopoczucie i zredukuje stres. Ułatwi także oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji i usprawni proces trawienia. Zaleca się picie 1,5-2 litrów wody dziennie. Woda pozwala oszukać żołądek i na krótko daje uczucie sytości, jednak w żadnym wypadku nie należy zastępować nią posiłku.

Dobrze jest wiedzieć, że diety o niskiej zawartości kalorii (poniżej 1000 kcal) powodują reakcję obronną organizmu, który energię dostarczaną w pożywieniu zaczyna przetwarzać na tłuszcz, a masa ciała obniża się dzięki utracie mięśni i wody. Dlatego w odchudzaniu tak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Zmobilizuje ona organizm do wykorzystania tłuszczu zmagazynowanego w tkance podskórnej. Każda aktywność fizyczna jest dobra, także spacer, jazda konna czy na rowerze. Optymalnie jest ćwiczyć codziennie po 40 minut lub 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny.

Pamiętajmy, że dieta powinna być różnorodna, bogata w składniki odżywcze. Gdy nie dostarczymy organizmowi właściwego "paliwa", będziemy odczuwali zmęczenie, będziemy osłabieni i bez energii potrzebnej do aktywności. Tylko racjonalne odżywianie i codzienne ćwiczenia mogą przynieść trwały efekt spadku masy ciała.

 

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości