6 obserwujących
522 notki
793k odsłony
1519 odsłon

Smog zabija powoli - jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Smog w Warszawie, fot. mc.gov.pl
Smog w Warszawie, fot. mc.gov.pl
Wykop Skomentuj11

W styczniu i lutym 2017 r., gdy nad Polską unosił się smog, zmarło o 11 tys. więcej Polaków niż w tych samych miesiącach w poprzednich latach. Przed nami kolejna zima, która może zebrać tragiczne żniwo.

Śmiercionośny smog

W Polsce z powodu smogu każdego roku umiera 44,5 tys. osób. W styczniu 2017 r. liczba zgonów wzrosła aż o 23,5 proc. w stosunku do stycznia poprzedniego roku. Oprócz smogu główną przyczyną zgonów była grypa. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to smog uwrażliwił układ oddechowy i pacjenci łatwiej się zarażali, czy chorzy na grypę dusili się z powodu trujących substancji w powietrzu.

Przeczytaj koniecznie: Smog - na co najbardziej szkodzi?

Wśród groźnych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń związanych z działalnością człowieka, do atmosfery najwięcej emitowanych jest pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu i węgla, benzopirenów. Niektóre zanieczyszczenia są wydzielane jako pierwotne, inne powstają wtórnie przez chemiczne i fotochemiczne reakcje pierwotnych zanieczyszczeń. Produkty tych reakcji to np. kwasy.

Najniebezpieczniejsze dla zdrowia są pyły noszące oznaczenie PM2,5 – czyli pyły zawieszone w powietrzu, których średnica nie przekracza 2,5 μm. To jedna trzydziesta przekroju ludzkiego włosa, a skoro są tak maleńkie, mogą wnikać głęboko do płuc, a nawet krwiobiegu.

Jak organizm reaguje na smog?

  • Kaszel

Najpierw zaczynamy kaszleć. Tak pozbywamy się zanieczyszczeń, które wraz z powietrzem dostają się do układu oddechowego. Może pojawić się też katar, bo w ten sposób oczyszczamy górne drogi oddechowe. Albo wykrztuszanie wydzieliny, gęstej i lepkiej. Mogą się przytrafić trudności z oddychaniem. Duszności to znak silnego przeciążenia układu oddechowego, na które organizm reaguje wytworzeniem stanu zapalnego. On może się przekształcić w astmę oskrzelową - wylicza dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego oraz z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Kaszel nie zawsze jest skuteczny, bo o ile śluz zatrzymuje część pyłu, to już rozpuszczony w śluzie kwas i tak będzie drażnił śluzówkę, niszcząc aparat rzęskowy – wyjaśnia pulmonolog i alergolog prof. Jerzy Kozielski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

image
Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka, źródło EEA, fot. nfosigw.gov.pl

Przewlekła obturacyjna choroba płuc groźna już od dziecka

  • Astma oskrzelowa

Jeśli taki stan trwa wiele lat, zaostrza się po prostu proces zapalny w układzie oddechowym i w naczyniach. Oskrzela produkują więcej wydzieliny, brzęknie błona śluzowa, zaczyna nam brakować powietrza. Chory z astmą narzeka na pogorszenie stanu. W dalszej kolejności błona śluzowa układu oddechowego uszkadza się, destrukcji ulega miąższ płucny. Wtedy szkodliwe cząstki dostają się do krwiobiegu i rozchodzą po całym organizmie. Wywołują nie tylko choroby układu oddychania, ale i krążenia.

- Kiedy oskrzela się kurczą, narasta duszność, szczególnie u tych osób, którzy mają już w nich stan zapalny. Kiedy się kurczą, organizm jest też słabiej dotleniony – jest mniej tlenu w pęcherzykach płucnych, obkurczają się naczynia krwionośne w płucach. Spadająca wentylacja powoduje wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej, co powoduje, że serce musi z większą siłą pompować krew do płuc. To się przekłada na większe obciążenie pracą serca i na zaburzenia całego układu sercowo-naczyniowego – dodaje prof. Kozielski.

  • Zapalenie płuc, zawał, udar

Inni łapią infekcje wirusowe, bakteryjne, mają zapalenie płuc. Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę wirusom i bakteriom. - W incydentach smogowych pacjenci równie często zgłaszają objawy sercowe. Pojawiają się zawały, udary mózgu - mówi dr Dąbrowiecki. Przybywa blaszek miażdżycowych w naszym organizmie. Jak blaszka pęknie, to zamknie naczynie, a więc nie dopłynie do niego krew z tlenem. Umiera część mięśnia sercowego – mamy zawał. Umiera część mózgu – mamy udar.

U osób zdrowych smog może nasilić objawy przeziębienia i wydłużyć czas dochodzenia do zdrowia. Dzieciom narażonym na życie w smogu dokucza zapalenie spojówek, kaszel, objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, a ich podrażnienie powoduje, że organizm łatwiej ulega w walce z bakteriami lub wirusami.

Jak się bronić przed smogiem?

Już kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej, potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach. Jak się zatem chronić przed smogiem?

  • Kontrola jakości powietrza

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska publikują na swoich stronach internetowych ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Dodatkowo Główny Inspektorat Środowiska udostępnia bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne prezentującą bieżące dane o jakości powietrza pobierane z automatycznych stacji pomiarowych. Znaleźć ją można pod hasłem „Jakość powietrza w Polsce”.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości