12 obserwujących
703 notki
1601k odsłon
1530 odsłon

Witaminy dla seniora. Jakie wybrać?

Seniorzy muszą dbać o odpowiednią politykę witaminową. Fot. Flickr
Seniorzy muszą dbać o odpowiednią politykę witaminową. Fot. Flickr
Wykop Skomentuj24

Witaminy dla osób starszych są dodatkowo wzmacniają organizm. Podawanie leków seniorom wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i konsultacji z lekarzami. Wskażemy najbardziej potrzebne witaminy, które mogą się przydać w każdej domowej apteczce. 

Dieta w połączeniu ze zdrowym trybem życia może wydłużyć żywotność. Z badań naukowców wynika, że za proces starzenia odpowiadają w 25 proc. nasze geny, ale aż w 75 proc. aktywność. W starzejącym się polskim społeczeństwie, w którym żyje ponad 6 mln osób powyżej 65. roku życia, dbałość o każdy zdrowotny szczegół ma wielkie znaczenie. Oprócz diety, kluczowy jest odpowiedni dobór witamin i suplementów.

Witaminy dla seniora na pamięć 

Do specyfików pomagających w codziennej koncentracji zaliczamy lecytynę. To składnik niemal każdej komórki w ludzkim organizmie, jednak wraz z wiekiem organizm wytwarza jej coraz mniej. Lecytyna, w której skład wchodzi cholina, pobudza w naturalny sposób układ nerwowy seniora, dzięki czemu lepiej funkcjonuje w czasie dnia - zachowuje koncentrację i pomaga w utrzymaniu dobrej pamięci. Codzienne zażywanie lecytyny pomaga również w stanach depresyjnych. Seniorzy powinni zaopatrzyć się w płyny z zawartością lecytyny lub tabletki. Przed spożyciem witaminy należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który określi odpowiednią dawkę dzienną. 

soczewica, ziarna soczewicy
Lecytyna to znakomity środek na pamięć zarówno dla osób młodych, jak i starszych. 

Innym suplementem, pozwalającym na utrzymanie w ryzach pamięci seniora, będzie liść miłorzębu. To wyciąg przebadany przez najlepszych specjalistów na świecie i choć wyniki są satysfakcjonujące, trzeba pamiętać, iż nie należy łączyć tego typu preparatu z lekami o podobnej specyfice po przejściu zawału lub udaru. Wyciąg miłorzębu zmniejsza krzepliwość płytek krwi. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach pozwalają na ochronę przed chorobami, ale działają również dobrze na pamięć. 

Zobacz jak jeszcze zadbać o zdrowie seniora. Naucz się rozpoznawać odwodnienie organizmu u osób starszych.

Witaminy na serce

Serce i układ krążenia wymagają stałej opieki, ponieważ nigdy nie odpoczywają. Duże grono seniorów skarży się na kłucia w okolicach klatki piersiowej, problemy z oddychaniem i ciśnieniem. Pracę układu sercowego osoby starsze mogą poprawić dzięki witaminom B: tiaminie (B1), kwasowi foliowemu, pirydoksynie (B6) i kobalaminie (B12). Witaminy dla osób starszych odnajdziemy w wielu owocach: mango, marakui, pomarańczy lub bananie. Na rytm bicia serca, a przy okazji mięśnie osób starszych, korzystnie oddziałuje magnez, tak szybko wypłukiwany z organizmu. Alternatywą dla seniorów jest wyciąg z liścia, kwiatu lub owocu głogu. Niesłabnącą popularność cieszy się Biovital, czyli suplement z zestawem witamin z grupy B, witaminą C, E, kwasem foliowym, żelazem i wyciągiem z głogu. Preparat stosuje się dwukrotnie w trakcie dnia po 2 łyżeczki.

Zobacz też: Preparaty witaminowe B complex 

Na wzmocnienie 

Żeń-szeń to lek na spokojny sen, walkę z przemęczeniem i uczuciem znużenia. Żeń-szeń działa w podobny sposób do kawy, ale nie wpływa na szybkość pracy serca. To roślina, która jest sprowadzana z terenów Azji wraz z chińską i koreańską odmianą. Uznawana jest za "eliksir młodości". Żeń-szeń wpływa nie tylko na koncentrację, ale i odchudzanie - pozwala seniorom na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Z żeń-szenia muszą jednak zrezygnować osoby z nadciśnieniem oraz chorobami serca lub krwi. 

żeń-szeń, korzeń żeń-szenu
Żeń-szeń to "eliksir młodości". 

Zarówno u osób młodych, jak i po sześćdziesiątce istotną rolę odgrywa witamina C. Na szczęście, występuje w większości warzyw i owoców. Witamina C neutralizuje negatywny wpływ wolnych rodników na organizm. Ochrania przez infekcjami i bakteriami, a przy tym przyspiesza proces gojenia się ran. Działa też zapobiegawczo na choroby, dotykające osoby starsze: Alzheimera czy Parkinsona.

tabletki, kapsułki
Nie wszystkie suplementy są odpowiednie dla seniorów. 

Groźny dla seniorów jest niedobór witaminy D, która wspomaga układ odpornościowy i gospodarkę wapniowo-fosforanową. Tymczasem aż 80 proc. osób starszych ma zbyt mało witaminy D w organizmie. Żeby nadrobić zaległości, wystarczy wyjść na świeże powietrze. Witaminę D zażywa się skutecznie przy okazji opalania. Pozwala na skuteczne zwalczanie osteoporozy, wspomaga pracę jelit, stawów, jak też zapobiega cukrzycy. 

Zobacz też: Chrupmy migdały, jedzmy banany. Niedobór magnezu to kłopoty z witaminą D

Pamiętajmy, że codzienne odżywianie się może nie wystarczyć w dostarczaniu odpowiedniej dawki witamin dla seniorów. Zaopatrzenie się w odpowiednie suplementy, spożywanie ryb, warzyw i owoców uzupełni dietę o niezbędne elementy. Osoby starsze powinny unikać tych suplementów, które zawierają nawet niewielkie ilości alkoholu, cukier i składniki, wchodzące w szkodliwe interakcje z zażywanymi lekami. 


GW


Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości