Seniorzy muszą dbać o odpowiednią politykę witaminową. Fot. Flickr
Seniorzy muszą dbać o odpowiednią politykę witaminową. Fot. Flickr

Witaminy dla seniora. Jakie wybrać?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Witaminy dla osób starszych są dodatkowo wzmacniają organizm. Podawanie leków seniorom wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i konsultacji z lekarzami. Wskażemy najbardziej potrzebne witaminy, które mogą się przydać w każdej domowej apteczce. 

Dieta w połączeniu ze zdrowym trybem życia może wydłużyć żywotność. Z badań naukowców wynika, że za proces starzenia odpowiadają w 25 proc. nasze geny, ale aż w 75 proc. aktywność. W starzejącym się polskim społeczeństwie, w którym żyje ponad 6 mln osób powyżej 65. roku życia, dbałość o każdy zdrowotny szczegół ma wielkie znaczenie. Oprócz diety, kluczowy jest odpowiedni dobór witamin i suplementów.

Witaminy dla seniora na pamięć 

Do specyfików pomagających w codziennej koncentracji zaliczamy lecytynę. To składnik niemal każdej komórki w ludzkim organizmie, jednak wraz z wiekiem organizm wytwarza jej coraz mniej. Lecytyna, w której skład wchodzi cholina, pobudza w naturalny sposób układ nerwowy seniora, dzięki czemu lepiej funkcjonuje w czasie dnia - zachowuje koncentrację i pomaga w utrzymaniu dobrej pamięci. Codzienne zażywanie lecytyny pomaga również w stanach depresyjnych. Seniorzy powinni zaopatrzyć się w płyny z zawartością lecytyny lub tabletki. Przed spożyciem witaminy należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który określi odpowiednią dawkę dzienną. 

soczewica, ziarna soczewicy
Lecytyna to znakomity środek na pamięć zarówno dla osób młodych, jak i starszych. 

Innym suplementem, pozwalającym na utrzymanie w ryzach pamięci seniora, będzie liść miłorzębu. To wyciąg przebadany przez najlepszych specjalistów na świecie i choć wyniki są satysfakcjonujące, trzeba pamiętać, iż nie należy łączyć tego typu preparatu z lekami o podobnej specyfice po przejściu zawału lub udaru. Wyciąg miłorzębu zmniejsza krzepliwość płytek krwi. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach pozwalają na ochronę przed chorobami, ale działają również dobrze na pamięć. 

Zobacz jak jeszcze zadbać o zdrowie seniora. Naucz się rozpoznawać odwodnienie organizmu u osób starszych.

Witaminy na serce

Serce i układ krążenia wymagają stałej opieki, ponieważ nigdy nie odpoczywają. Duże grono seniorów skarży się na kłucia w okolicach klatki piersiowej, problemy z oddychaniem i ciśnieniem. Pracę układu sercowego osoby starsze mogą poprawić dzięki witaminom B: tiaminie (B1), kwasowi foliowemu, pirydoksynie (B6) i kobalaminie (B12). Witaminy dla osób starszych odnajdziemy w wielu owocach: mango, marakui, pomarańczy lub bananie. Na rytm bicia serca, a przy okazji mięśnie osób starszych, korzystnie oddziałuje magnez, tak szybko wypłukiwany z organizmu. Alternatywą dla seniorów jest wyciąg z liścia, kwiatu lub owocu głogu. Niesłabnącą popularność cieszy się Biovital, czyli suplement z zestawem witamin z grupy B, witaminą C, E, kwasem foliowym, żelazem i wyciągiem z głogu. Preparat stosuje się dwukrotnie w trakcie dnia po 2 łyżeczki.

Zobacz też: Preparaty witaminowe B complex 

Na wzmocnienie 

Żeń-szeń to lek na spokojny sen, walkę z przemęczeniem i uczuciem znużenia. Żeń-szeń działa w podobny sposób do kawy, ale nie wpływa na szybkość pracy serca. To roślina, która jest sprowadzana z terenów Azji wraz z chińską i koreańską odmianą. Uznawana jest za "eliksir młodości". Żeń-szeń wpływa nie tylko na koncentrację, ale i odchudzanie - pozwala seniorom na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Z żeń-szenia muszą jednak zrezygnować osoby z nadciśnieniem oraz chorobami serca lub krwi. 

żeń-szeń, korzeń żeń-szenu
Żeń-szeń to "eliksir młodości". 

Zarówno u osób młodych, jak i po sześćdziesiątce istotną rolę odgrywa witamina C. Na szczęście, występuje w większości warzyw i owoców. Witamina C neutralizuje negatywny wpływ wolnych rodników na organizm. Ochrania przez infekcjami i bakteriami, a przy tym przyspiesza proces gojenia się ran. Działa też zapobiegawczo na choroby, dotykające osoby starsze: Alzheimera czy Parkinsona.

tabletki, kapsułki
Nie wszystkie suplementy są odpowiednie dla seniorów. 

Groźny dla seniorów jest niedobór witaminy D, która wspomaga układ odpornościowy i gospodarkę wapniowo-fosforanową. Tymczasem aż 80 proc. osób starszych ma zbyt mało witaminy D w organizmie. Żeby nadrobić zaległości, wystarczy wyjść na świeże powietrze. Witaminę D zażywa się skutecznie przy okazji opalania. Pozwala na skuteczne zwalczanie osteoporozy, wspomaga pracę jelit, stawów, jak też zapobiega cukrzycy. 

Zobacz też: Chrupmy migdały, jedzmy banany. Niedobór magnezu to kłopoty z witaminą D

Pamiętajmy, że codzienne odżywianie się może nie wystarczyć w dostarczaniu odpowiedniej dawki witamin dla seniorów. Zaopatrzenie się w odpowiednie suplementy, spożywanie ryb, warzyw i owoców uzupełni dietę o niezbędne elementy. Osoby starsze powinny unikać tych suplementów, które zawierają nawet niewielkie ilości alkoholu, cukier i składniki, wchodzące w szkodliwe interakcje z zażywanymi lekami. 


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości