19 obserwujących
23 notki
710k odsłon
  19143   0

„Tera(z) pora na Zaora”. Kobiety oskarżają aktora o molestowanie i pedofilię

Okładka książki Ryszarda Zaorskiego
Okładka książki Ryszarda Zaorskiego

W czwartek, 17 października 2019 r., pochowano Ryszarda Zaorskiego, legendę śląskiego aktorstwa. Dwa dni przed pogrzebem jego córka chrzestna napisała na Facebooku, że był pedofilem i gwałcicielem. Kilka innych kobiet zamieściło w internecie wpisy o mrocznej stronie tego człowieka. Utonęły w morzu wyrazów współczucia, sympatii i uznania. Wyznania oskarżających są szokujące. Jeśli kobiety nie kłamią (a trudno znaleźć powody, dla których miałyby to robić), sprawa może okazać się równie wstrząsająca jak afera K. Sadowskiego. Czy artyści kryją pedofilię? Czy w tym środowisku „macanie dziewczynek” było normą? Czy gwiazdom wolno więcej? Czy można dziesiątkami lat przymykać oko na zbrodnie? Czy teraz lepiej zamilczeć...

Ryszard Zaorski dożył 91 lat. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, był legendą sceny teatralnej w Katowicach, osobą w tym mieście bardzo wpływową. Czy dzięki temu udawało mu się ukrywać najmroczniejszą z możliwych twarzy?
- Miałam 4 latka, gdy to się zdarzyło pierwszy raz. Moja mama była bardzo zaprzyjaźniona z Zaorskimi. Poproszono, żeby mnie odprowadził do domu od ciotki, niedaleko. Niosąc mnie na rękach, włożył mi paluchy. Pytał się, czy jest mi przyjemnie. Ja nie miałam pojęcia, o co chodzi. On mi powiedział, że mam nikomu o tym nie mówić, bo pójdę do domu dziecka. Potem okazało się, że wszystkie kuzynki się chowały, bo na imprezach to się do wszystkich dobierał. Do mojej kuzynki się także dobrał. Kilkakrotnie mnie molestował, dwa razy to było bardzo mocno. Drugi raz miał miejsce, gdy miałam ospę i wysoką gorączkę. Dorośli grali w brydża, a on przyszedł do mnie i to mi zrobił. Byłam przerażona – opowiada Zosia (imię zmienione, znam prawdziwe personalia).
Zosia twierdzi, że mama jej nie uwierzyła. Do dziś nie chce tego zaakceptować.
- Przeszłam terapię psychologiczną i chciałam to ujawnić piętnaście lat temu, ale wszyscy mnie prosili, żebym tego nie robiła, że po co to komu, że tylko mogę zabić Rysia, zaszkodzić jego dzieciom, które przecież nic nie zawiniły, a wręcz przeciwnie. Tłumaczono mi, że zrobię krzywdę bliskim, którzy także byli jego ofiarami. Wtedy ustąpiłam, ale obiecałam sobie, że po jego śmierci nie będę milczeć – mówi.

Czas rozliczeń

Podobnie obiecała sobie Wanda (imię zmienione, znam prawdziwe personalia).
- Były pewne zależności, które sprawiały, że nie mogłam o tym mówić. Milczałam pięćdziesiąt lat, wystarczy. Nie może być tak, że po śmierci tego człowieka wszyscy pieją na jego cześć peany. On miał drugą, mroczną twarz. Objawiła się, gdy miałam 13 lat. Jestem córką operatora filmowego, a moja rodzina przyjaźniła się z rodziną Zaorskich. Mój ojciec często wyjeżdżał. Pewnego dnia, gdy ojciec był na zdjęciach za granicą, mama poszła do Ewy Zaorskiej, żony Ryszarda, na kawę. Ja nagle słyszę pukanie do drzwi, otwieram, a tam Ryszard. Przyniósł mi plakat Niebiesko-Czarnych i pyta: „To co, nie podziękujesz wujsiowi?”. Pomyślałam, no dobra, pocałuję go w ten  policzek. A wtedy nagle mnie objął i wepchnął język do ust. Wyrwałam mu się, coś powiedziałam, co sprawiło, że on oprzytomniał i uciekł. Pobiegłam do mamy i wołam: „Mamo, mamo, choć do domu, muszę ci coś powiedzieć”. Gdy mama usłyszała, od razu zadzwoniła do żony Ryszarda i powiedziała: „Ewa, ty możesz do nas zawsze przyjść jak będziesz miała problem, ale twojego męża nie chcę więcej widzieć, nie ma prawa przekroczyć progu mojego domu”. Ojciec, jak wrócił, też mu dał do wiwatu, bo nasze kontakty się urwały. Moja mama zaczęła o tym wszystkim rozmawiać z innymi mamami i nagle się okazało, że wiele dziewczynek mówi to samo: że Rysio zachowuje się niestosownie, tu złapie, tam przyciśnie, uszczypnie... Moją sąsiadkę łapał za biust. Wiem o co najmniej trzech ofiarach, osobach bardzo bliskich Zaorskiemu. Dawniej w środowisku bardzo głośno też było o tym, że kogoś molestował w teatrze, ale to zatuszowano – mówi Wanda.
Jej słowa potwierdza Zosia i Lidka (imiona zmienione, znam prawdziwe personalia).
- Nie mam wątpliwości, że dziewczyny mówią prawdę. Mnie też próbował molestować, ale nie pozwoliłam na to.
Kobiety twierdzą, że bardzo dużo osób wiedziało o sprawie i o „defekcie” aktora, ale nie reagowało.

Zero tolerancji

O zarzutach w stosunku do Ryszarda Zaorskiego na dwa dni przed pogrzebem napisała w mediach społecznościowych była dziennikarka radiowa, zarazem córka chrzestna aktora, córka znanego reżysera filmowego.
„Właśnie się dowiedziałam, że mój, niedawno zmarły, ojciec chrzestny był pedofilem i gwałcicielem. Aktor. Szkoda że nie poniósł kary za życia. Dlaczego jak żył nikt nie mówił „me too?””
Wpis wywołał wiele komentarzy zaskoczonych dziennikarzy. Na koniec pojawiły się też głosy krytyczne, że to nie jest odpowiedni moment i forma. Była dziennikarka uważa, że zrobiła, co do niej należy.
„Ja sama nie byłam molestowana, ale , tak mi się wydaje, tylko dlatego, że przypominałam, że jestem jego chrześnicą. "Lepkie ręce" zbyt "mokre" cmoki? Tak i wtedy protestowałam "ojcze chrzestny", jako dziennikarka miałam szczęście, że były to publiczne miejsca. Rany, byłam wtedy dorosła, pracowałam. Wydawało mi się, że lubi młode dziewczyny. Nie on jeden. ” - napisała do mnie.
„Dowiedziałam się o tym kilka chwil przed wczorajszym wpisem. Nic nie ukrywałam. A ofiary mają prawo do decydowania, kiedy chcą mówić. Też ubolewam, że nie zdecydowały się opowiedzieć ciut wcześniej, choćby na fali #metoo” - odpisała jednemu z krytyków.
„Szkoda, że czekałyście tak długo! Dla mnie był "papierowym" ojcem chrzestnym. Okazuje się, że był także "papierowym" porządnym człowiekiem. Strasznie mi przykro! I żałuję, że nie pracuję nadal w RK, bo zrobiłabym o tym reportaż. Bez litości.” - podała w innym wpisie.
„Pamiętajmy jednak o bardzo ciemnej stronie mocy Ryszarda, nie mówiło się o tym, ale wszyscy wiedzieli, myślę, że poszedł odpokutować krzywdy, które uczynił” - napisała na stronie teatru jedna z aktorek.
Wiele osób mówi mi o skandalu, jaki miał mieć miejsce w Teatrze im. Wyspiańskiego pod koniec lat 70.
- Może to tylko plotki, a plotek nie powinniśmy powielać. Łatwo kogoś skrzywdzić, przypiąć mu łatkę. Teraz jest szczególnie niedobry czas na to – zaznacza jeden z aktorów, jednocześnie bardzo stanowczo mówiąc, że jeśli są dowody na tak ohydne czyny, trzeba je ujawniać i piętnować.
Według relacji kilku osób w teatrze podczas próby miało dojść do molestowania małej dziewczynki (uczestniczki castingu do przedstawienia), której mama zgłosiła sprawę na milicję, jednak sprawę zatuszowano. Jedna z moich rozmówczyń twierdzi, że aktor został wysłany na roczny urlop, żeby sprawa przycichła.
- Jeśli mówimy o tym samym zdarzeniu, nie jest to prawda, bo Ryszard wystąpił w tym przedstawieniu. Była jakaś awantura, nie wiem dokładnie jaka, ale ostatecznie on w tej premierze wziął udział – mówi jeden z aktorów. Zaznacza, że nie jest w stanie ocenić Ryszarda Zaorskiego. Nie ma podstaw ani do oskarżania go, ani do rozgrzeszania.
Próbowałem skontaktować się z rodziną Ryszarda Zaorskiego. Przekazałem prośbę o kontakt w miejscu pracy syna. Dzwoniłem do domów. Chciałem poinformować o tym, że przygotowuję materiał na ten temat, poprosić o komentarz. Oczywiście w każdej chwili zamieszczę komentarz lub oświadczenie, porozmawiam o dowodach, jeśli ktoś z rodziny zechce zabrać głos, odnieść się do oskarżeń. Zaznaczam jednocześnie, że nie można obarczać za winy sprawcy (jeśli nim jest) rodziny i bliskich. To też są ofiary.

Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo