Wiemy, kiedy PiS przedłoży projekt o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

Premier Mateusz Morawiecki na Mazowszu. Fot. PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki na Mazowszu. Fot. PAP/Piotr Nowak
W czerwcu rząd przedstawi propozycję podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas piątkowej wizyty w firmie Novo Pak na Mazowszu chwalił sytuację polskiej gospodarki - zakomunikował, że "mamy w kwietniu rekordową produkcję przemysłową na poziomie ponad 44 proc." Mateusz Morawiecki wskazał, że jest to odbicie po zeszłym roku, ale i tak "przez najbliższe miesiące będziemy obserwowali znakomite wyniki produkcji przemysłowej". 

Kwota wolna od podatku

Najważniejsza była jednak zapowiedź projektu podwyższającego kwotę wolną od podatku, którą w "Polskim Ładzie" ustalono do 30 tys. złotych. 

- W najbliższym czasie przedstawimy dobre, bardzo dobre warunki funkcjonowania tej gospodarki w kontekście Polskiego Ładu w szczegółach. Chcemy już w czerwcu wyjść z ustawą, która daje kwotę wolną od podatku jedną z najwyższych w Europie, a była jedną z najniższych w Europie - przekazał premier. 

Z wyliczeń rządu wynika, że po zmianach kwota wolna od podatku w Polsce będzie wyższa niż we Francji, Hiszpanii, we Włoszech czy w Danii.  

Polski Ład 

W czasie wizyty na Mazowszu, Morawiecki w samych superlatywach mówił o programie gospodarczo-społecznym PiS. - Polski Ład to utworzenie ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. A my udowodniliśmy, nasz rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił, że potrafimy wspierać przedsiębiorców i rynek pracy w taki sposób, że pracy jest dzisiaj najwięcej w historii III Rzeczpospolitej, i oby tak zawsze było, i tak będzie - zaznaczył. 

- Dzisiaj wyjście w świat po COVID-19 musi się odbyć z tym państwowym dopalaczem i z państwowym wsparciem w postaci rożnego rodzaju polityk - dodał premier. Wyliczał, że chodzi m.in. o wsparcie kredytowe, eksportowe, finansowanie ekspansji zagranicznej, utrzymanie finansowania wsparcia prototypów, wsparcie badań i rozwoju, korzystne rozliczanie badań oraz Estoński CIT.

- Polski Ład to nowa propozycja po COVID-19 tworzenia setek tysięcy nowych, wysokopłatnych miejsc pracy, takich na których cała nasza gospodarka będzie oparta - na wysokiej jakości pracy, dobrze i bardzo dobrze zarabiających pracowników i dobrze zarabiających przedsiębiorców - przekonywał Morawiecki, dodając, że udało się zachować miejsca pracy i nie dopuścić do wzrostu bezrobocia. 

Polski Ład to firmowany koalicję Zjednoczoną Prawicę nowy program na okres po pandemii. Zakłada m.in. podniesienie poziomu PKB na służbę zdrowia do 7 proc., obniżkę podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. złotych), inwestycje, generujące pół miliona nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emeryturę bez podatku do 2500 zł.

Zlikwidowana zostanie możliwość odliczania od podatku składki zdrowotnej, którą w wysokości 9 proc. będą płacić także przedsiębiorcy. Zapowiedziano przy tym specjalną ulgę podatkową dla klasy średniej. 

Przeczytaj też:

Apel Ciełuszeckiego do przedsiębiorców  

Prof. Żerko wspomina o. Rydzyka  

Dobrowolski: Cztery niedoceniane ulepszenia w polskich sądach


GW

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka