Napięte relacje Włochy - Watykan. Kościół przeciw ustawie o homofobii i transfobii

Watykan wystąpił przeciwko projektowi ustawy w sprawie homofobii i transfobii, nad którą pracuje Senat Włoch. Fot. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Watykan wystąpił przeciwko projektowi ustawy w sprawie homofobii i transfobii, nad którą pracuje Senat Włoch. Fot. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Watykan wystąpił przeciwko projektowi ustawy w sprawie homofobii i transfobii.

Watykan wystąpił przeciwko projektowi ustawy w sprawie homofobii i transfobii, nad którą pracuje Senat Włoch, uznając, że stanowi naruszenie konkordatu - podał we wtorek dziennik "Corriere della Sera. 

To zdarzenie bez precedensu w historii wzajemnych relacji.

Polecamy:

Afera mailowa - ciąg dalszy. Michał Dworczyk żąda przeprosin od „Gazety Wyborczej”

60 osób zrzuciło się na kaucję dla Sławomira Nowaka. Zrobili to legalnie?

Watykan chce zmiany ustawy

Włoska gazeta wyjaśniła, że z formalnym wnioskiem o zmianę niektórych zapisów ustawy zwrócił się w liście sekretarz Stolicy Apostolskiej do spraw stosunków z państwami, czyli szef dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher. Jego list został przekazany ambasadzie Włoch przy Watykanie.

Dziennik podkreślił, że nigdy wcześniej w historii dwustronnych relacji nie zdarzyło się, aby Watykan interweniował podczas prac nad ustawą we włoskim parlamencie, korzystając formalnie z prawa, jakie dają mu Pakty Laterańskie, regulujące wzajemne stosunki.

Spór o katolickie szkoły

W nocie przekazanej ambasadzie Włoch arcybiskup Gallagher napisał, że „niektóre zapisy projektu legislacyjnego omawianego w Senacie redukują wolność zagwarantowaną Kościołowi katolickiemu” w konkordacie.

Wśród nich wymienił zapis o tym, że szkoły katolickie nie byłyby zwolnione z organizacji planowanego krajowego dnia przeciwko homofobii. Ponadto wyraził zaniepokojenie możliwością ograniczenia „wolności przekonań” katolików oraz prawnych konsekwencji wyrażania przez nich własnych poglądów.

„Prosimy, aby zostało uwzględnione nasze zaniepokojenie” - dodał abp Gallagher, cytowany w gazecie.

Środowiska LGBT krytykują Watykan

Za jego list podziękował lider prawicowej Ligi Matteo Salvini, którego formacja sprzeciwia się obecnemu projektowi ustawy o zwalczaniu homo- i transfobii oraz dyskryminacji i przemocy na tym tle.

– Dziękuję Watykanowi za zdrowy rozsądek – oświadczył.

– Walka z wszelką dyskryminacją i przemocą jest w naszym DNA, bo każdy powinien mieć swobodę, by móc kochać, żyć i wybierać, jak dzielić swoje życie – dodał Salvini. Przypomniał, że jego formacja sprzeciwia się projektowi w obecnym kształcie, uważając go za "knebel" dla wolności poglądów.

Środowiska LGBT mówią o „ingerencji Watykanu” i apelują do premiera Włoch Mario Draghiego, by się temu sprzeciwił.

KW

Czytaj dalej:

Prezydent Filipin straszy więzieniem niezaszczepionych. Przymus szczepień w Rosji

Ambasador USA. „Nietolerancja kosztuje miliardy”. Winnicki odpowiada

Adam Michnik kontra szefostwo Agory. Wojna domowa na Czerskiej?

Terlikowski: Każdy z nas ma w otoczeniu ludzi skrzywdzonych, ofiary molestowania

Grzegorz Schetyna znów w grze. Przejmuje władzę od Dudy

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo