Europejski Trybunał Praw Człowieka. Fot. Wikipedia
Europejski Trybunał Praw Człowieka. Fot. Wikipedia

ETPC w Strasburgu krytykuje polską KRS. "Brak niezależności, potrzebna jest naprawa"

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 101
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa zbyt bardzo podlega pod władzę wykonawczą i ustawodawczą, co należy jak najszybciej zmienić. ETPC rozpatrywał skargi dwóch polskich sędziów.

ETPCz orzekał w sprawie skargi złożonej przez dwoje polskich sędziów, Monikę Dolińską-Ficek i Artura Ozimka, przeciw państwu polskiemu. Skarżący ubiegali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali na nie rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa i odwołali się w tej sprawie do Sądu Najwyższego, który jednak oddalił apelację. 

Czytaj: 

Sytuacja na granicy jest krytyczna. O 13:00 posiedzenie sztabu kryzysowego

Poseł Bartoszewski w "Jastrzębowski wyciska" o imigrantach: To jest handel ludźmi

Co kwestionuje ETPC?

Skarżący stwierdzili, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpatrywała ich odwołanie, nie jest niezależna i niezawisła, ponieważ składa się z sędziów rekomendowanych przez KRS.

"W dzisiejszym (poniedziałkowym) wyroku w sprawie Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł jednogłośnie, że doszło do naruszenia Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - czytamy w oświadczeniu Trybunału.

ETPCz zastrzegł, że jego zadaniem nie była ocena zasadności reformy polskiego sądownictwa jako całości, ale ustalenie, czy i ewentualnie w jaki sposób zmiany wpłynęły na prawa wynikające z art. 6 ust. 1 Konwencji. W związku z tym, zdaniem Trybunału, na tę konkretną procedurę powoływania sędziów nadmierny wpływ miały władza ustawodawcza i wykonawcza.

"Stanowiło to fundamentalną nieprawidłowość, która niekorzystnie wpłynęła na cały proces i podważyła legitymację Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która rozpoznawała sprawy skarżących. Izba nie była zatem +niezależnym i bezstronnym sądem ustanowionym przez prawo+ w rozumieniu Europejskiej Konwencji" - zakomunikował. 

"Ponieważ naruszenie praw wnioskodawców miało swoje źródło w zmianach w polskim ustawodawstwie, które pozbawiły polskie sądownictwo prawa wyboru sędziowskich członków KRS oraz umożliwiły władzy wykonawczej i ustawodawczej bezpośrednią lub pośrednią ingerencję w procedurę powoływania sędziów, (...) potrzebne są szybkie działania naprawcze ze strony Państwa Polskiego" - orzekł ETPCz. 

Reakcja Kalety

Orzeczenie ETPCz skomentował w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości. "ETPCz wydał kolejny wyrok, w którym kwestionuje polski KRS uwzględniając kuriozalną zasadę, że są państwa dojrzałych demokracji, które mogą mieć skrajnie polityczny sposób wyboru sędziów (Niemcy) oraz państwa wymagające kurateli (Polska)" - napisał Kaleta na Twitterze.  


"Na dowód pokazuję fragment dzisiejszego wyroku, w którym ETPCz wprost odwołuje się do tej zasady, która czyni z Polskę kraj, który powinien być pod specjalnym nadzorem" - dodał wiceszef resortu, załączając fragment dokumentu, na którym widać uwzględnione w wyroku stanowisko Komisji Weneckiej ws. systemów sądownictwa, odwołujące się do podziału na "starsze" i nowe" demokracje. 


W przedstawionym fragmencie dokumentu podkreślono, że w "niektórych starszych demokracjach" istnieją systemy, w których wybieranie sędziów działa sprawnie i pozwala na ich niezależność mimo silnego wpływu władzy wykonawczej w tej kwestii. Według tego stanowiska, w takim systemie władza wykonawcza jest powstrzymywana przed wywieraniem wpływu na sędziów ze względu na kulturę prawną i tradycje. 

Zobacz też: 

Marsz Niepodległości nie będzie wydarzeniem cyklicznym. Ostateczna decyzja sądu

Setki imigrantów w drodze na polską granicę. Nowe filmy

Joe Biden ma spore problemy. O reelekcji może pomarzyć


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo