Kulczyk i Rossmann załatwią podpaski dla uczennic

Unsplash/Natracare
Unsplash/Natracare
Ubóstwo menstruacyjne jest często pomijanym problemem, który dotyczy jednak wielu kobiet w Polsce. W wielu europejskich krajach to norma, że w szkolnych toaletach dostępne są środki higieniczne takie jak podpaski czy tampony. Kulczyk Foundation i Rossmann wspólnie starają się, by podobne standardy zagościły w Polsce.

„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” to nowy program Kulczyk Foundation i marki Rossmann. Dzięki niemu do 96 szkół z 16 województw trafiło dokładnie 92 160 paczek z podpaskami. Czyli aż 1 475 600 sztuk podpasek.

Uczennice otrzymały w ten sposób darmowy dostęp do środków menstruacyjnych przez cały rok szkolny 2021/2022.

Nic nie powinno powstrzymywać dziewczyn

– Dziewczynka, która z powodu miesiączki nie pojawi się w szkole, już zawsze będzie przekonana, że jest gorsza od chłopców. Zawsze będzie jej mniej - w rodzinie, w pracy, w dorosłym życiu. Nasza akcja to złamanie tego schematu i jasny komunikat dla dziewczyn - nie jesteście gorsze. Jesteście tak samo wartościowe i wolne. Jeśli zdacie sobie z tego sprawę, nikt wam tej wolności już nie odbierze – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Program fundacji Kulczyka i Rossmanna kierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do projektu zaangażowało się prawie 300 wolontariuszek, które dzielą się wiedzą dotyczącą menstruacji.

Roczny zestaw podpasek dla dziewczynek to nie wszystko. Uczennice otrzymały również dostęp do materiałów dotyczących zdrowia i higieny menstruacyjnej. Na ich podstawie nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia z zakresu dojrzewania podczas godzin wychowawczych.

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce

– Ostatni Raport Kulczyk Foundation pokazuje, że nawet co piątej Polce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich podpasek. Z badania wynika też, że 1/3 nastolatek nie jest przygotowana na przyjście swojej pierwszej miesiączki. Aby zapobiec takim sytuacjom, przygotowaliśmy dla niemal 100 szkół w Polsce pakiety z podpaskami, które przez cały rok szkolny będą dostępne w szkolnych toaletach. Zależy nam, by temat okresu nie był tematem tabu. Moment pierwszej miesiączki jest ważnym przeżyciem i nie powinien kojarzyć się z czymś wstydliwym – podkreśla Joanna Wojtasik, kierowniczka sekcji ds. zrównoważonego rozwoju w Rossmannie.

Według raportu Kulczyk Foundation, aż 42% kobiet deklaruje, że w ich rodzinnym domu temat menstruacji nie jest w ogóle poruszany.  23 proc. badanych stwierdziło, że temat jest dla nich krępujący.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości