Zastępca Ziobry kandydatem na sędziego TK. Dziś zostanie wydana opinia

Bogdan Święczkowski kandydatem na sędziego TK.
Bogdan Święczkowski kandydatem na sędziego TK.
Bogdan Święczkowski jest kandydatem PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. To prokurator z zawodu, zastępca Prokuratora Generalnego i najbliższy współpracownik ministra Zbigniewa Ziobro.

Dziś kandydaturę Bogdana Święczkowskiego rozpatrzy sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Parlament musi kogoś wybrać w miejsce Leona Kieresa, który zakończył urzędowanie w Trybunale Konstytucyjnym pod koniec lipca ub. r. Sędzia TK jest wybierany na 9-letnią kadencję. 

Zobacz: 

PZPN ogłosił nowego selekcjonera. "Myślimy już o misji Moskwa"

Ukraina jednak dostanie od Polski broń. Zapadła ważna decyzja

Niemiecka gazeta o prawicowym szczycie: Madrid Summit postawił się Putinowi

- Zarówno wyróżniająca się wiedza prawnicza oraz bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa wskazują, że pan Bogdan Święczkowski jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - czytamy we wniosku o powołanie Święczkowskiego, podpisanym przez kilkudziesięciu parlamentarzystów PiS. Zgodnie z regulaminem, kandydata na sędziego TK zgłasza grupa co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. 

Święczkowski od czasów pierwszego rządu PiS współpracował z ministrem Zbigniewem Ziobro. W 2006 roku otrzymał stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej. W latach 2006-2007 pełnił funkcję szefa ABW. W okresie spoczynku, Święczkowski uzyskał mandat posła z list PiS w 2011 roku. Po wygranej wyborczej partii Jarosława Kaczyńskiego w 2015 roku, prokurator pracował jako podsekretarz stanu w resorcie Ziobry, natomiast od 2016 awansował na stanowisko prokuratora krajowego i zastępcy prokuratora generalnego. 

GW


Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka