Największy samolot świata będzie odbudowany za miliony dolarów. Deklaracja Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił budowę drugiego samolotu An-225 "Mrija". (fot. Flickr/Neuwieser)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił budowę drugiego samolotu An-225 "Mrija". (fot. Flickr/Neuwieser)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że planowana jest budowy kolejnego samolotu Mrija, ku pamięci pilotów poległych na wojnie, a zwłaszcza podczas obrony Mariupola. Koszt konstrukcji maszyny wyniesie 800 milionów dolarów.

Podczas czwartkowego spotkania online z ukraińskimi studentami przypomniał, że kiedyś pojawił się pomysł zbudowania drugiego egzemplarza tego wyjątkowego samolotu.

Ukraina zbuduje drugą "Mriję"

— Chcieliśmy go zbudować, potrzebowaliśmy 800 milionów dolarów. Poprosiłem prezydenta Turcji o zbudowanie drugiej „Mriji”, jednak nie znaleziono na to pieniędzy — mówił Zełenski

— W tym przypadku to nie jest kwestia pieniędzy, a ambicji. Zwrócił się do nas Ukroboronprom, zespół Antonowa. — mówił. — To kwestia wizerunku naszego państwa i wszystkich wspaniałych zawodowych pilotów, którzy zginęli w tej wojnie — oznajmił prezydent Ukrainy.

Wspomnianych pilotów nazwał "bohaterami"

— Ile zrobili, dziś możemy powiedzieć, jak bardzo uratowali życie ludziom, którzy pozostali w Mariupolu, zwłaszcza w "Azowstalu". Ilu pilotów oddało życie, aby tam wszystko sprowadzić, od broni po wodę. Wiele z tych osób zginęło bohatersko — oświadczył Zełenski.

— Budowanie „Mriji” dla pamięci o bohaterach jest właściwą pozycją państwową — podsumował.

An-225 Mrija

Największy na świecie samolot transportowy „Marija” został zniszczony podczas walk o lotnisko „Gostomel” pod koniec lutego 2022 roku.

An-225 „Mrija” to gigant lotniczy, mający rekordy w przewozie maksymalnej ilości ładunku handlowego oraz najdłuższego i najcięższego w historii lotnictwa pojedynczego ładunku, a także ładowności.


RB


Czytaj dalej

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka