Budowa zamku w Stobnicy. Sąd zdecydował w sprawie zarzutów

Zamek w Stobnicy na terenie chronionego Obszaru Natura 2000 w Puszczy Noteckiej w trakcie budowy. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Zamek w Stobnicy na terenie chronionego Obszaru Natura 2000 w Puszczy Noteckiej w trakcie budowy. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Sąd Rejonowy w Obornikach w Wielkopolsce umorzył w poniedziałek postępowanie karne wobec trzech (z sześciu) oskarżonych ws. budowy tzw. zamku w Stobnicy. Umorzenie dotyczy Pawła N., Dymitra N. i Waldemara S.

Postępowanie zostało umorzone

W poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Obornikach odbyło się posiedzenie dotyczące budowy tzw. zamku w Stobnicy. W jego wyniku zostało umorzone postępowanie karne wobec Pawła N., Dymitra N., oraz Waldemara S.

Polecam:

Uwaga kierowcy, od września podwójne mandaty

Skarbówka weszła jej na konto. Za abonament RTV w dawno sprzedanym mieszkaniu

Wnioski o umorzenie postępowania złożyli także pozostali oskarżeni w tej sprawie. Pierwsza osoba to Iwona P., pełniąca funkcję inspektora nadzoru budowlanego w Obornikach. Dwaj pozostali to Marek J. i Bernadeta G. – pracownicy Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach. 

Wnioski zostały przez nich złożone dopiero w trakcie poniedziałkowego posiedzenia – dlatego sąd wyłączył ich sprawę. Wnioski te będą rozpatrywane w trakcie odrębnego posiedzenia.

Kiedy zamek w Stobrawie będzie gotowy?

Sytuacja prawna inwestycji wciąż się zmienia, a prace na budowie w Puszczy Noteckiej trwają. Zdecydowana większość zamku ma już elewację. Tyczy się to również muru, który otacza inwestycję. Niemal wszędzie też widać już okna – informuje Onet.pl

Budowla może zostać oddana do użytku w 2025 r.

Zamek w Stobnicy to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T. Prace są prowadzone na obszarze Natura 2000. Obiekt z 14 nadziemnymi kondygnacjami i kilkudziesięciometrową wieżą powstaje na skraju Puszczy Noteckiej. 

Zamek w Stobrawie. Problemy inwestycji

W sierpniu 2018 roku minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. Zawiadomiono również prokuraturę.

Pod koniec 2020 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko osobom, „których działania mają związek z realizacją nielegalnej inwestycji polegającej na prowadzeniu budowy obiektu mieszkalnego i gospodarczego na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka”. Aktem oskarżenia objęto sześć osób.

Wśród oskarżonych byli reprezentujący spółkę prowadzącą inwestycję Paweł N. i Dymitr N. – Dymitra N. oskarżono o realizowanie wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000.

Prokurator oskarżył Pawła N. o popełnienie dwóch przestępstw, tj. użycia poświadczającego nieprawdę dokumentu, wykazując nierzetelne dane dotyczące powierzchni planowanej do przekształcenia w związku z realizacją przedsięwzięcia budowlanego poprzez zaniżenie wielkości powierzchni terenu oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością - wyjaśniał PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

Paweł N. został także oskarżony o prowadzenie działalności zagrażającej środowisku.

Według prokuratury Waldemar S. jako architekt i główny projektant, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczył nieprawdę w dokumencie poprzez podanie nierzetelnych danych dotyczących wielkości powierzchni planowanej do przekształcenia i udzielił w ten sposób pomocy Pawłowi N. do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

KW

Czytaj dalej:

Szwajcaria odmówiła Polsce sprzedaży czołgów Leopard 2. Teraz się tłumaczy

Poważne straty rosyjskiej armii. Imponujące nagranie z akcji Ukraińców

Ziemkiewicz wygrał w sądzie. Poszło o wpisy na temat Strajku Kobiet

Ekspert wojskowy: Putin ma coraz mniej czasu na zrealizowanie dzieła swojego życia

Budka grzmi ws. rejestru ciąż. Resort zdrowia twierdzi, że pomylił adresata

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka