Ważna decyzja Europejskiego Banku Centralnego

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
W czwartek poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego o stopach procentowych w strefie euro. To pierwsza podwyżka od ponad dekady i większy skok niż oczekiwano, jako że EBC zaostrzył walkę z rekordowo wysoką inflacją.

Europejski Bank Centralny kończy z ujemną stopą procentową

Rada Prezesów EBC podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych EBC o 50 pb. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wzrośnie od 27 lipca do 0,50 proc., stopa kredytu w banku centralnym: do 0,75 proc., oprocentowanie kredytu depozytowego do 0 proc.

Władze EBC utrzymywały ujemną stopę depozytową od 11 czerwca 2014 r. W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu zapowiedziały już wprawdzie pierwszą podwyżkę kosztu pieniądza od lipca 2011 r., ale o 25 pb.

Na kolejnych posiedzeniach Rady Prezesów stosowna będzie dalsza normalizacja stóp procentowych. Dzisiejsze przyspieszenie odejścia od ujemnych stóp procentowych pozwala EBC przejść do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie.

Czytaj: COVID bardziej zakaźny, ale trochę mniej groźny. Czy wrócą maski, lockdowny, obostrzenia?

Inflacja powodem decyzji EBC

- Wpływ wysokiej inflacji na siłę nabywczą, ciągłe ograniczenia podaży i większa niepewność mają tłumiący wpływ na gospodarkę - mówi szefowa frankfurckiej instytucji Christine Lagarde. Te same problemy dotykają nie tylko Europę, ale znaczną część świata.

Lagarde podkreśla, że perspektywy gospodarcze dla strefy euro w tym roku i później są ponure: spowolnienie działalności gospodarczej, inwazja Rosji na Ukrainę, inflacja osłabiająca zaufanie konsumentów oraz przedsiębiorstwa cierpiące z powodu wyższych kosztów i zakłóceń w łańcuchu dostaw. Podkreśla, że to ogromne wyzwanie, przed jakim stoi EBC, spowodowało, że podniósł stopy procentowe wśród obaw o recesję.

Szefowa banku wymieniła również deprecjację euro jako kolejną presję inflacyjną. W zeszłym tygodniu euro na krótko zrównało się parytetem z dolarem amerykańskim po raz pierwszy od 20 lat. Dzisiejszy komunikat pchnął euro w górę o prawie 1 procent.

Cztery ryzyka, które mogą utrzymać wysoką inflację

Lagarde przedstawiła również cztery ryzyka, które mogą utrzymać wysoką inflację. Należą do nich: "trwałe pogorszenie" zdolności gospodarki do produkowania rzeczy, uporczywie wysokie ceny energii i żywności, rosnące oczekiwania inflacyjne oraz szybki wzrost płac.

Carsten Brzeski, globalny szef makro w ING, którego cytuje "NYT", stwierdził, że większa niż oczekiwana podwyżka stóp o pół punktu była "właściwą rzeczą do zrobienia". Nazwał EBC "naprawdę spóźnionym starterem", dodając, że podwyżka stóp o ćwierć punktu "nie była już opcją."


ja

Czytaj także:

Brak węgla i problemy w polskich elektrowniach. Kilka z nich wyłączyło swoje bloki

Szef CIA dementuje plotki na temat stanu zdrowia Putina

Baltic Pipe połączył Polskę i Danię. Zakończono kluczowy etap budowy gazociągu

Były minister ukarany za awanturę na poczcie w Pacanowie


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka