Gronkiewicz-Waltz, Kliczko i Rottermund honorowymi obywatelami Warszawy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (L) i była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (C). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (L) i była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (C). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Witalij Kliczko i prof. Andrzej Rottermund zostali honorowymi obywatelami Warszawy - zdecydowała Rada Warszawy. Wyróżnienia wręczono podczas niedzielnej uroczystej sesji Rady z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

„Od czasu zbrojnego ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wykazuje się olbrzymią odwagą oraz determinacją do tego, aby pokonać agresora. Dając przykład innym, tuż przed wojną, wstąpił do rodzimych wojsk obrony terytorialnej. Swoje znajomości i rozpoznawalność wykorzystuje, aby nagłośnić światu sytuację Ukrainy i jednocześnie mobilizuje swoich rodaków do obrony stolicy i całej ojczyzny” - podkreślili organizatorzy uroczystości w materiałach biograficznych o Kliczce.

„Witalij Kliczko dał przykład ogromnej odwagi, determinacji i patriotyzmu. Stał się symbolem walczącego Kijowa” - zaznaczyli.

Kim jest Hanna Gronkiewicz-Waltz?

B. prezydent Warszawy jest ekonomistką, profesorem nauk prawnych, politykiem. Urodziła się w Warszawie, w 1980 r. współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność" na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-2000 była prezesem Narodowego Banku Polskiego, a później wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

W 2005 r. zdobyła mandat poselski, a w 2006 r. wygrała wybory na prezydenta Warszawy, który sprawowała jeszcze przez dwie kolejne kadencje - do listopada 2018 r. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji.

W biogramie przypomniano m.in., że podczas jej kierowania stolicą rozbudowano pierwszą i otwarto drugą linię metra, zmodernizowano transport publiczny, oddano do użytku Most im. Marii Skłodowskiej-Curie na północy miasta, przebudowano bulwary wiślane, uruchomiono system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo, a także otwarto Muzeum Żydów Polskich POLIN i Centrum Nauki Kopernik.

Kim jest Andrzej Rottermund? 

B. dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Andrzej Rottermund otrzymał honorowe obywatelstwo w 2020 r. ale tytuł nie został wcześniej wręczony. Urodził się w 1941 r. w Warszawie, w 1964 r. ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 r. został profesorem nauk humanistycznych. Jest autorem ponad stu książek, artykułów i esejów, dotyczących głównie sztuki XVIII i XIX wieku.

W latach 1991-2015 był dyrektorem Zamku, był wiceministrem kultury i sztuki oraz pełnił też funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest członkiem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

W uroczystej sesji Rady Warszawy wzięli udział zaproszeni goście. Dla mieszkańców Warszawy udostępniono ekran na parterze PKiN.

KW

Czytaj dalej:

Dobrze jeździ i dobrze wygląda. Taki właśnie jest nowy Ford Raptor F-150 R

Rosjanin w niewoli dzwoni do żony. Jej odpowiedź jest hitem internetu

1 sierpnia startuje 7. odsłona kampanii "BohaterON - włącz historię"

Sondaż. PiS niezmiennie na czele, jedna partia zaskoczyła wynikiem

Antyszczepionkowcy dopięli swego. Lekarka promująca szczepienia popełniła samobójstwo

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka