IPN poinformowało o śmierci Mieczysława Gila. Działacz Solidarności zmarł w wieku 78 lat. (fot. Flickr)
IPN poinformowało o śmierci Mieczysława Gila. Działacz Solidarności zmarł w wieku 78 lat. (fot. Flickr)

Nie żyje Mieczysław Gil. Działacz Solidarności zmarł w wieku 78 lat

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
W czwartek 29 września zmarł Mieczysław Gil. Był on m. in. działaczem Solidarności z Nowej Huty i opozycjonistą prześladowanym w czasach PRL. Miał 78 lat.

Nie żyje Mieczysław Gil

W czwartek media poinformowały o śmierci działacza Solidarności Mieczysława Gila. W czasach PRL był on prześladowany i więziony. Uczestniczył on również w obradach okrągłego stołu, był także posłem oraz senatorem, a także przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

Mężczyzna zmarł w wieku 78 lat, o czym poinformowano na stronie internetowej krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Mieczysław Gil. Kim był?

Mieczysław Gil od 1978 roku był redaktorem pisma zakładowego "Głos Nowej Huty". W latach 1964-1981 należał do PZPR. W marcu 1968 roku zawieszono go na stanowisku mistrza, ponieważ odmówił on udziału w bojówkach, które miały na celu pacyfikację studenckich manifestacji.

W sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku, był rzecznikiem na Wydziale Stalowni Martenowskiej HiL. Od września 1980 r. w „Solidarności”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w HiL w okresie od 13 do 16 grudnia 1981 roku. Był także przewodniczącym RKS "Solidarność" Regionu Małopolska. Po pacyfikacji huty pozostał w ukryciu. Zatrzymano go 13 stycznia 1982 roku. Z kolei 25 lutego sąd skazał go na cztery lata więzienia, jednak 25 listopada 1983 został zwolniony na mocy amnestii.

W latach 1989-1991 był on posłem z listy KO "S", z kolei w latach 1991-1993 z listy Krakowska Koalicja Solidarni z Prezydentem. 

W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odroczenia Polski. Jedenaście lat później, w 2017 roku, odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura