Świdnicki przedsiębiorca zarejestrował strój Świętego Mikołaja jako swój wzór przemysłowy. (fot. Pixabay)
Świdnicki przedsiębiorca zarejestrował strój Świętego Mikołaja jako swój wzór przemysłowy. (fot. Pixabay)

Polski przedsiębiorca prawie jak Grinch. Święty Mikołaj ma problem

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Portal dlahandlu.pl poinformował, że strój Świętego Mikołaja został zarejestrowany jako wzór przemysłowy jednego z polskich przedsiębiorców ze Świdnicy. Tym samym oznacza to, że nikt inny w całej Unii Europejskiej nie może handlować tym produktem.

Problem ze strojem Świętego Mikołaja

— Z punktu widzenia przepisów sytuacja jest jasna. Tylko właściciel wzoru przemysłowego ma wyłączne prawo do jego używania. W efekcie zakaz sprzedaży, importu czy eksportu dotyczy całej branży handlowej: sklepów stacjonarnych, sklepów online, galerii handlowych. I to w całej Unii Europejskiej — tłumaczy w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Bartosz Fert z kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi.

Będą spory z przedsiębiorcą ze Świdnicy?

Tym samym każdy, kto chce zarabiać na stroju Świętego Mikołaja, składającym się z czapki, brody, kurtki i spodni (jak w zgłoszonym wzorze), musi liczyć się z tym, że może dojść do sporu ze świdnickim przedsiębiorcą.

— Firmy, które będę oferowały podobne stroje bez zgody tej osoby, w najlepszym wypadku mogą otrzymać wezwanie do zaprzestania sprzedaży, a w najgorszym uwikłać się w spór sądowy, który zakończyć się może wypłatą odszkodowania czy zwrotem bezpodstawnie uzyskanych zysków obecnemu właścicielowi wzoru — mówi Bartosz Fert.

Ekspert przekazał, że w listopadzie do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej wysłano wniosek o unieważnienie wzoru.

— Strój Świętego Mikołaja jest rozpoznawalnym powszechnie znanym znakiem kulturowym. Nie ma w sobie żadnego elementu nowości. Dlatego nie powinien być utrzymany w mocy — komentuje Fert.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka