Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, fot. PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI
Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, fot. PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI

Ostatnie słowa Benedykta XVI i jego duchowy testament. Pogrzeb papieża seniora

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
"Jezu, kocham Ciebie" - takie miały być ostatnie słowa wypowiedziane przez emerytowanego papieża Benedykta XVI przed śmiercią. Przytoczył je argentyński dziennik "La Nacion", powołując się na źródła w Watykanie. Watykan ogłosił też treść duchowego testamentu Benedykta XVI.

Papież Franciszek - pierwsze słowa po śmierci swego poprzednika

Emerytowany papież zmarł w sobotę o godz. 9.34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich. O jego śmierci powiadomił Franciszka osobisty sekretarz Benedykta XVI - arcybiskup Georg Gaenswein. Ostatnie słowa wypowiedziane po niemiecku przez emerytowanego papieża Benedykta XVI przed śmiercią miały brzmieć "Jezu, kocham Ciebie".

Papież Franciszek w pierwszych słowach po śmierci swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI wyraził wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu. W ten sposób oddał hołd Benedyktowi XVI podczas sobotnich nieszporów w bazylice Świętego Piotra za kończący się rok.

Franciszek w homilii w czasie tradycyjnego nabożeństwa powiedział o swym zmarłym w sobotę w wieku 95 lat poprzedniku: - Ze wzruszeniem wspominamy jego tak szlachetną, tak uprzejmą osobę. - I czujemy w sercu wielką wdzięczność; wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu; wdzięczność wobec niego, za całe dobro, którego dokonał i przede wszystkim za jego świadectwo wiary i modlitwy, zwłaszcza w tych ostatnich latach życia na uboczu - mówił Franciszek.

- Tylko Bóg - dodał papież - zna wartość i siłę jego wstawiennictwa, jego wyrzeczeń dokonanych dla dobra Kościoła - dodał.

Duchowy testament papieża Benedykta XVI

Watykan ogłosił również treść duchowego testamentu papieża Benedykta XVI. Tekst sporządził 29 sierpnia 2006 roku, czyli w drugim roku swego pontyfikatu. Jest w nim wiele podziękowań.

„Dziękuję przede wszystkim samemu Bogu, dawcy wszystkich dobrych darów, który obdarzył mnie życiem i przeprowadził przez różnorodne zamęty, podnosząc mnie zawsze, ilekroć zaczynałem się osuwać i dając mi zawsze światło swojego oblicza”- pisał po niemiecku Benedykt XVI.

Następnie podziękował rodzicom, którzy – jak zaznaczył – „dali mi życie w trudnych czasach i za cenę wielkich wyrzeczeń swoją miłością przygotowali mi wspaniały dom, który jako jasne światło oświetla wszystkie moje dni aż do dzisiaj”. Przywołał też swoje rodzeństwo, pisząc, że siostra pomagała mu bezinteresownie i z życzliwą troską przez dekady, a brat zawsze torował mu drogę „jasnością swoich sądów, mocną stanowczością i pogodą ducha”.

Benedykt XVI wyraził wdzięczność swoim przyjaciołom i współpracownikom na wszystkich etapach jego drogi życiowej.

„Dziękuję mieszkańcom mojej ojczyzny za to, że dzięki nim mogłem zawsze na nowo doświadczać piękna wiary. Modlę się, aby nasz kraj pozostał krajem wiary i proszę was, drodzy rodacy: nie dajcie się odwieść od wiary. Wreszcie dziękuję Bogu za całe piękno, którego mogłem doświadczyć na różnych etapach mojej drogi, szczególnie w Rzymie i we Włoszech, które stały się moją drugą ojczyzną”- podkreślił.

Następnie dodał: „Wszystkich, których w jakiś sposób skrzywdziłem, proszę o wybaczenie z całego serca”. „To, co powiedziałem wcześniej do moich rodaków, mówię teraz do wszystkich, którzy w Kościele zostali powierzeni mojej posłudze: trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zmylić!”.

„Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem, a Kościół, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, jest naprawdę jego ciałem”- wskazał Benedykt XVI.

Na zakończenie duchowego testamentu napisał: „Módlcie się za mnie, aby Pan mimo wszystkich moich grzechów i braków przyjął mnie do wiecznego domu. Do wszystkich powierzonych mi osób dzień po dniu płynie moja serdeczna modlitwa”- dodał.

Pogrzeb papieża Benedykta XVI

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby 5 stycznia po pogrzebie papieża-seniora odprawione zostały msze św. żałobne w intencji Benedykta XVI we wszystkich kościołach w kraju; natomiast w najbliższych dniach msze św. dziękczynne w katedrach.

Msza pogrzebowa papieża seniora zostanie odprawiona 5 stycznia o godz. 9.30 na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka. Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 r. znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.

W uroczystości swój udział zapowiedziało wielu światowych przywódców. "Prezydent Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie emerytowanego papieża Benedykta XVI, którego uważa za wybitny autorytet moralny oraz jednego z najwybitniejszych ludzi Kościoła naszych czasów" - powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

ja


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo