zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay
zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay

Polski tata chce korzystać z urlopu ojcowskiego. "Nowe otwarcie" dla rodziców

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
W życie weszła nowelizacja Kodeksu Pracy wdrażająca w Polsce unijną dyrektywę work-life balance. Ustawa wydłuża urlop rodzicielski o dodatkowe dziewięć tygodni dla ojców. Serwis Pracuj.pl sprawdził, co o zmianach myślą najbardziej zainteresowani, czyli rodzice.

Zmiany w urlopach rodzicielskich

Ojcowie w Polsce otrzymali dodatkową szansę na jeszcze większe zaangażowanie się w opiekę nad dziećmi w pierwszych latach życia. Zgodnie ze zmianami w prawie, wymiar urlopu rodzicielskiego wydłużył się z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz z 34 do 43 tygodni w przypadku porodu mnogiego. Każdemu z rodziców przysługuje wyłączne prawo do dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego z powyższych wymiarów i prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica. Innymi słowy, jeśli rodzice chcą skorzystać z urlopów rodzicielskich w nowej, pełnej długości, z jego dziewięciu tygodni będzie musiał skorzystać ten z rodziców, który nie korzystał z pozostałej puli przysługującego urlopu. Zmianami objęto również przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego, którego wymiar to 2 tygodnie. Według nowych regulacji, z urlopu tego ojcowie będą mogli skorzystać zasadniczo nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, – intencją jest większe zaangażowanie panów w pierwszym, kluczowym i wymagającym okresie życia potomstwa. Dotychczas były na to 2 lata.


Dłuższe urlopy ojcowskie – nowa szansa dla rodziców

- Łączenie kariery z udanym, pełnym życiem rodzinnym bywa wyzwaniem. Widoczne jest to po skomplikowanych historiach zawodowych wielu mam i ojców, które znamy ze swoich miejsc pracy - mówi Elżbieta Flasińska, Dyrektorka Marketingu B2C w Pracuj.pl. - Dlatego w tytule naszego raportu znalazło się „nowe otwarcie”. Regulacje dotyczące wydłużonych urlopów ojcowskich, które właśnie weszły w życie, mają szansę stanowić zupełnie nową szansę dla rodziców. 

Okazało się, że 85 proc. badanych popiera dziewięciotygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców, 67 proc. jest za ograniczeniem urlopów ojcowskich do pierwszego roku życia dziecka, a 75 proc. spodziewa się pozytywnego wpływu regulacji na zaangażowanie ojców. Jednocześnie jeden na trzech ojców dostrzega niechęć szefów do urlopów rodzicielskich mężczyzn i obawia się z tego powodu problemów. Korzystanie przez ojców z urlopów na wychowanie dzieci popierają kobiet. Ponad 80 proc. matek uważa, że dłuższy urlop rodzicielski ich partnerów wsparłby bardziej sprawiedliwy podział opieki nad dzieckiem.

Ojcowie odciążą matki?

Ponad połowa (54 proc.) badanych rodziców zgadza się ze stwierdzeniem, że wydłużenie urlopów rodzicielskich dla ojców będzie w przyszłości sprzyjać lepszemu wyrównaniu podziału obowiązków opiekuńczych między rodzicami, a 77 proc. rodziców uważało, że dłuższe urlopy dla ojców mogą mieć istotny wpływ na zwiększenie ich zaangażowania w wychowanie dzieci, a także zachęci ich do spędzania większej ilości czasu z dziećmi (70 proc.). Zdecydowana większość (88 proc.) respondentów dobrze oceniała także inne zapisy regulacji, w tym otrzymywanie przez ojców wynagrodzenia podczas dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego.  

Zaoferowane mężczyznom możliwości mają na celu odciążenie kobiet w obowiązkach rodzicielskich, w tym wsparcie ich w powrocie na rynek pracy, czy rozwijaniu karier, bo nadal 30 proc. badanych dostrzega występowanie „kary za macierzyństwo”. Pocieszające jest to, że 19 proc. mężczyzn zaobserwowało już w swoim otoczeniu zjawisko „premii za ojcostwo”. Jest więc szansa na to, że oboje rodziców będzie w równym stopniu miało szansę na zaangażowanie się w wychowanie dzieci.

Tomasz Wypych

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo