na zdjęciu: Łukasz Jasina. fot. PAP/Marcin Obara
na zdjęciu: Łukasz Jasina. fot. PAP/Marcin Obara

Rzecznik MSZ zawieszony. Pokłosie słów o Wołyniu

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 109
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina został zawieszony z powodu wypowiedzi na temat zbrodni wołyńskiej - informuje RMF FM. Przedstawiciel MSZ został wysłany na bezterminowy urlop.

Łukasz Jasina zawieszony

Łukasz Jasina oficjalnie udał się na urlop, jednak bezterminowo. O zawieszeniu rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformował RMF FM.

Odsunięcie od obowiązków Łukasza Jasiny to konsekwencja jego wypowiedzi dla Onetu, w której zażądał od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego przeprosin i okazania skruchy za zbrodnię wołyńską. Na jego słowa ostro zareagował ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, a jego wypowiedź także wzbudziła skrajne emocje.


Jak ustalił RMF FM, Łukasz Jasina nie będzie już pełnił funkcji rzecznika resort spraw zagranicznych.

Co powiedział Jasina o Wołyniu

"Osobiście do tego podchodzę, bo jestem prawie z Wołynia i wprawdzie moja rodzina nie jest wołyńska, ale się wychowałem wśród ludzi, którzy stamtąd uciekli. Pamiętam czasy, kiedy ta zbrodnia nie była problemem, bo była mało znana" - mówił w rozmowie z Onetem Łukasz Jasina, gdy 19 maja spytano go o nadchodzącą rocznicę zbrodni wołyńskiej.

"Myślę, że ze strony ukraińskiej, i tu będę bardzo dyplomatyczny, ciągle brakuje zrozumienia, jak to jest sprawa już w tej chwili dla Polaków bardzo ważna" - zaznaczył Jasina.

„Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne. Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej” - odpowiedział Zwarycz.


na zdjęciu: Łukasz Jasina. fot. PAP/Marcin Obara

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka