źródło: Facebook
źródło: Facebook

Sasin: Państwowe spółki są jak armia dla naszego bezpieczeństwa

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął udział w 10. edycji konferencji "Śląski Ład". Polityk w swoim wystąpieniu przekonywał jak ważne dla bezpieczeństwa i suwerenności Polski są dobrze zarządzane państwowe spółki. Stwierdził, że mają one role zbliżoną do armii.

Minister aktywów państwowych o znaczeniu państwowych spółek

Na kolejnej edycji "Śląskiego Ładu" minister aktywów państwowych Jacek Sasin większość swojego przemówienia poświęcić roli Spółek Skarbu Państwa. Polityk zwrócił uwagę, że są one szczególnie ważne dla bezpieczeństwa narodowego.

- Tam, gdzie jest kwestia bezpieczeństwa, tam nie może być niewidzialnej ręki rynku - stwierdził w poniedziałek minister, mówiąc o polskim górnictwie.


Sasin: Państwowe spółki jak armia

Spółki Skarbu Państwa są elementem bezpieczeństwa Polski, takim samym jak armia; musimy je chronić - mówił w poniedziałek minister aktywów państwowych. Nie możemy dopuścić do tego, żeby one były tak zarządzane, że będą padały i nie będą w stanie tej swojej roli wypełniać; musimy też zadbać, aby nikt nie wpadł na pomysł, żeby te spółki prywatyzować - dodał

Jubileuszowa konferencja z cyklu „Śląski ład”, zorganizowana w poniedziałek w Mysłowicach z inicjatywy europosłanki PiS Izabeli Kloc oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, odbyła się pod hasłem „Ład czy chaos? Dokąd zmierza, świat, Europa, Polska i Śląsk?”.

Zwracając w swoim wystąpieniu uwagę na współczesną rolę spółek Skarbu Państwa minister aktywów ocenił, że gdyby nie to narzędzie, trudno byłoby sobie wyobrazić aktywne reagowanie na kryzysy, które spotkały Polskę w ciągu ostatnich czterech lat – w postaci m.in. pandemii Covid 19 czy wojny w Ukrainie.


- Kiedy ten pierwszy okres epidemii zaskoczył nie tylko nas w Polsce, ale na świecie - ta epidemia zaskoczyła wszystkich, musieliśmy bardzo szybko reagować: dostarczyć Polakom sprzęt medyczny pierwszej potrzeby, maseczki, płyn dezynfekcyjny, to wtedy spółki Skarbu Państwa się za to wzięły i były tymi, które pierwsze to wyprodukowały” – stwierdził Sasin. I dodał, że "kiedy trzeba było otworzyć szpitale tymczasowe, żeby była odpowiednia ilość łóżek dla chorych, żeby była możliwość ratowania zdrowia i życia ludzkiego, to spółki Skarbu Państwa te szpitale budowały, realizowały". "Więc takich obszarów było bardzo wiele; gdybyśmy nie mieli spółek, nie byłyby te działania możliwe - stwierdził polityk.

- Kryzys energetyczny, z którym się zetknęliśmy jeszcze przed wojną na Ukrainie, reakcja na ten kryzys, zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu - gdyby nie Spółki Skarbu Państwa i ich współudział razem z rządem w zbudowaniu tego mechanizmu trzymania w garści cen energii, to dzisiaj mielibyśmy sytuację, że Polacy płaciliby wielokrotnie więcej za energię. Myślę, że dla bardzo wielu polskich rodzin energia byłaby towarem luksusowym, na który rzeczywiście trudno by sobie było wielu pozwolić, a polska gospodarka byłaby znacznie mniej konkurencyjna - zobrazował.

W opinii szefa MAP "te narzędzia są po prostu potrzebne". - Spółki Skarbu Państwa są elementem bezpieczeństwa Polski takim samym jak armia, jak wszystko to, co o naszym bezpieczeństwie decyduje, i musimy je chronić. Nie możemy doprowadzić, dopuścić do tego, żeby one po pierwsze były tak zarządzane, że same właściwie będą padały i nie będą w stanie tej swojej roli wypełniać - podkreślił. I dodał, że "dzisiaj spółki Skarbu Państwa są dużo mocniejsze niż były osiem lat temu".


Minister: Nie wolno prywatyzować państwowych spółek

- Musimy też zadbać o to, żeby nikt nie wpadł na pomysł, żeby te spółki prywatyzować. Wiemy, że cały czas takie pomysły krążą wokół nas, cały czas są tacy politycy w Polsce. To są politycy dzisiejszej opozycji liberalnej, przede wszystkim Platformy Obywatelskiej, ale również wczorajsze wypowiedzi pana Kobosko wskazują, że również Trzecia Droga, czy ten jej składnik, jakim jest Polska 2050, myślą po prostu o powrocie do takiej masowej prywatyzacji, że chcą te spółki wyprzedać - przekonywał. Zdaniem Sasina "to jest ideologia, bo to nie jest niczym uzasadnione". - To nie jest uzasadnione ani rynkiem, ani interesem państwa, nie jest w uzasadnione niczym - tylko i wyłącznie ideologiczną przesłanką, którą sformułował już Leszek Balcerowicz na przełomie lat 80. i 90., że zawsze własność prywatna jest lepsza od państwowej i że, w związku z tym, własność państwowa ma być wyrugowana - podsumował.

MB

Fot. Jacek Sasin/Facebook.com

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka