n/z: pobieranie krwi. fot. PAP/Tomasz Gzell
n/z: pobieranie krwi. fot. PAP/Tomasz Gzell

Lęk i zapominalstwo? Absurdalne przyczyny, dla których mężczyźni się nie badają

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy boli. I regularnie „zapominają” o regularnych badaniach profilaktycznych. Takie dane przedstawił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mężczyźni zapominają o badaniach profilaktycznych

U kardiologa przynajmniej raz w życiu było tylko 43 proc. mężczyzn. U urologa kiedykolwiek była jedynie 1/3 mężczyzn w wieku powyżej 35 lat. Po 55. roku życia ten odsetek rośnie, ale nadal 61 proc. panów deklaruje, że nigdy nie było u urologa. Tymczasem 25 proc. panów ma nadciśnienie tętnicze, 70 proc. - nadwagę, a jedna piąta zmaga się z otyłością. 

Jednocześnie mężczyźni boją się wykrycia nowotworu lub innej poważnej choroby (36 proc. mężczyzn), ale także wstydu i skrępowania, które łączą się z samym badaniem urologicznym (33 proc. mężczyzn). NFZ wskazał, że jest wiele możliwych przyczyn, które decydują, że mężczyźni rzadziej zgłaszają się na badania profilaktyczne.

- W tym kontekście często wymienia się m.in. stereotypy na temat zdrowia, związane z samą płcią, ale także z określonymi chorobami i ich wykrywaniem. Z praktycznych doświadczeń, ale także z badań naukowych i analiz, wiemy, że jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w tym zakresie jest podnoszenie świadomości zdrowotnej - ocenił dr Paweł Koczkodaj, specjalista zdrowia publicznego, Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce cytowany w komunikacie NFZ.

- Edukacja zdrowotna, zarówno ta prowadzona od najmłodszych lat w szkole, jak i ta kierowana do osób dorosłych przynosi wymierne efekty wśród mężczyzn i kobiet - dodał.


Badanie nie boli, a może uratować przed nowotworem

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim, co do częstości występowania po raku płuca nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, w tym raka prostaty, przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia - 87 proc. występuje po 60. roku życia, ponad 50 proc. przypada po 70. roku życia.

A przecież jest kilka podstawowych badań, które pozwalają wykryć nowotwór prostaty. Pierwszym z nich jest oznaczenie stężenia PSA, które wykonywane jest na podstawie pobranej próbki krwi do badań. Kolejne to badanie per rectum, czyli badanie fizykalne, które stanowi istotną rolę w procesie diagnostyki schorzeń. Jest to ważny element badania lekarskiego, który pozwala wykryć schorzenia zagrażające zdrowiu na wczesnym etapie diagnostyki. Badaniem, które pozwoli wykryć nowotwór prostaty jest także badanie fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem (badanie histopatologiczne), które jest podstawą rozpoznania. 


Polacy palą na potęgę i nie uprawiają sportu

W Polsce 32 proc. dorosłych mężczyzn pali papierosy. wśród kobiet, odsetek ten wynosi 20 proc. Według tego samego badania, w Polsce aż 66 proc. mężczyzn w grupie wiekowej 15 plus jest nieaktywna fizycznie. Największe odsetki nieaktywnych fizycznie mężczyzn zaobserwowano w grupach wiekowych 40-54 lata – 73 proc. i 55 plus - 88 proc. Prowadzi to do rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, miażdżycy, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, choroby układu ruchu, choroby układu pokarmowego, zaburzeń hormonalnych, a także nowotworów.

W ocenie NFZ, nowotworom, które spotykają mężczyzn na całym świecie przynajmniej w 1/3 przypadków można zapobiec, zmieniając styl życia, nawyki i badając się profilaktycznie. I są takie możliwości. Nadal każdy, kto skończył 40 lat może skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus. Zgłoszenie do programu jest proste, nawet nie trzeba wychodzić z domu, a skierowanie na badania dostaniemy w ciągu 2 dni roboczych. Wystarczy wypełnić krótką ankietę dotyczącą stanu zdrowia.

W skład pakietu badań dla mężczyzn wchodzą m.in. morfologia krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, czy też PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.


n/z: pobieranie krwi. fot. PAP/Tomasz Gzell

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości