na zdjęciu: zakład firmy HiProMine w Karkoszowie pod Gorzowem Wlkp. fot. HiProMine/Facebook
na zdjęciu: zakład firmy HiProMine w Karkoszowie pod Gorzowem Wlkp. fot. HiProMine/Facebook

Pierwsza taka inwestycja w Polsce i Europie. Otwarcie gigantycznego zakładu już niebawem

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 129
Już za kilka tygodni ruszy w Polsce wielka fabryka, która będzie produkować białko oraz olej z insektów, a także nawozy z owadów. Firma będzie miała własną, gigantyczną fermę owadów.

W Polsce powstaje fabryka żywności z owadów

W unijnym wykazie nowej żywności dla ludzi znajdują się aktualnie trzy rodzaje owadów: mącznik młynarek (w postaci suszonych larw), szarańcza wędrowna (mrożona, suszona i sproszkowana) oraz świerszcz domowy (mrożony, suszony i sproszkowany). Dodatkowo 5 stycznia 2023 r. dopuszczone do obrotu na rynku unijnym zostały także larwy pleśniakowca lśniącego w postaci mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej

Zakład wytwarzania alternatywnego białka z owadów, to największa tego typu inwestycja w Polsce. Należy do firmy HiProMine i powstaje w Karkoszowie pod Gorzowem Wlkp. Firma nie planuje produkcji białka z owadów jako dodatku do żywności dla ludzi. Jak do tej pory na świecie jest tylko kilka większych fabryk, które przerabiają owady na białko, wykorzystywane w paszach dla zwierząt. Takie duże zakłady znajdują się we Francji i w Holandii. Pozostałe wytwórnie działają w znacznie mniejszym zakresie. W Polsce tylko HiProMine działa w tej branży z na większą skalę.

- Decyzja o budowie nowego zakładu, w którym na masową skalę będziemy hodować owady i produkować z nich komponenty paszowe takie jak białko czy olej, była koniecznością. To nie tylko kwestia metrów kwadratowych, unikatowych maszyn i linii produkcyjnej. To strategia, której celem jest przyszłość i utrzymanie konkurencyjności w erze ciągłych zmian. To już ostatni etap prac. Obecnie trwa montaż technologii, w tym urządzeń, które są niezbędne do uruchomienia produkcji - tłumaczy Rafał Szczelina, dyrektor budowanego zakładu HiProMine.


Inwestycja unikatowa na skalę Europy

Zakład będzie dostosowany do chowu owadów na dużą skalę, z których produkowane będzie alternatywne białko jako składnik paszowy do karm dla psów i kotów oraz nawóz ekologiczny.

- Nasz zakład wyróżnia zaawansowana technologia, która jest unikatowa na skalę Europy. Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają zastosowanie w różnych obszarach, począwszy od linii produkcyjnych, poprzez magazyny, aż po systemy zarządzania produkcją. Wprowadzenie tych innowacji stanowi odpowiedź na rosnące oczekiwania rynku w zakresie produkcji alternatywnego białka. Zapotrzebowanie jest ogromne, a my chcemy zostać liderami w branży. Takiego zakładu, w którym na dużą skalę będzie produkowane białko owadzie, w Polsce jeszcze nie ma. To pierwsze tego typu miejsce w kraju – zapewnia Rafał Szczelina. 


Przyszli pracownicy zakładu przechodzą obecnie szkolenia. HiProMine prowadzi swoją działalność także w Robakowie pod Poznaniem. Tam spółka rozbudowała Centrum Genetyczne. Natomiast zakład w Karkoszowie skupi się przede wszystkim na produkcji. Dzięki nowej lokalizacji firma chce ją zwiększyć 40-krotnie.w tej chwili szkolenia.

Całość inwestycji wyniesie 200 mln. zł , z czego 143 mln zł to kredyt udzielony HiProMine przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To pierwsze finansowanie w formule project finance, w którym wykorzystaliśmy gwarancję KUKE dla inwestycji generujących eksport.

Firma HiProMine została założona w 2015 r. Aktualnie jest dostawcą alternatywnego białka na skalę europejską. Oferta spółki obejmuje półprodukty używane jako składniki karm dla zwierząt domowych (w tym psów i kotów), pasz dla ryb i zwierząt gospodarskich oraz organiczny nawóz wykorzystywany w ogrodnictwie. Obecnie firma produkuje kilkadziesiąt ton produktu miesięcznie.  

na zdjęciu: zakład firmy HiProMine w Karkoszowie pod Gorzowem Wlkp. fot. HiProMine/Facebook

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka