fot. biuro prasowe KEP
fot. biuro prasowe KEP

Biskup wysłany na diecezję ze złą sławą. Tak zareagował na decyzję papieża

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Papież Franciszek zaprowadza porządek w słynącej ze skandali obyczajowych diecezji sosnowieckiej. Mianował właśnie biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego ordynariuszem sosnowieckim. Tymczasowo administrował diecezją metropolita katowicki arcybiskup Adrian Galbas po tym jak biskup Grzegorz Kaszak złożył rezygnację.

Seria skandali w diecezji sosnowieckiej

Hierarcha złożył ją po bulwersujących zdarzeniach z udziałem duchownych, do których doszło na terenie diecezji sosnowieckiej. Media pisały nawet o "klątwie" na terenie diecezji.

Najpierw, w 2010 r. pełniący wówczas funkcję rektora sosnowieckiego seminarium ks. dr Mariusz T. miał wdać się w szarpaninę w klubie gejowskim. Po interwencji Stolicy Apostolskiej sosnowieckie seminarium zostało rozwiązane, a studiujący w nim alumni przeniesieni do Częstochowy, gdzie do dziś działa Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej.

W marcu 2023 r. przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu znaleziono zwłoki 26-letniego diakona, który miał na ciele liczne obrażenia, wskazujące na zabójstwo. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu wynika, że diakona zabił 40-letni ksiądz, który następnie sam popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu.

Inna głośna sprawa wydarzyła we wrześniu 2023 r., kiedy w mieszkaniu ks. Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii p.w. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, doszło do interwencji pogotowia i policji. Jak się okazało, miała tam miejsce gejowska orgia, podczas której jeden z uczestników spotkania stracił przytomność. Sprawą zajęła się prokuratura.

Z kolei w marcu 2024 r. służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Po przyjeździe na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego młodego mężczyznę. Jego życia nie udało się jednak uratować. W tym przypadku też toczy się postępowanie. Ksiądz, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej.


Diecezję sosnowiecką obejmie biskup z Tarnowa

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała we wtorek, że "Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego".

Abp Adrian Galbas, który administrował diecezją bardzo ucieszył się z decyzji papieża Franciszka. "Nasze modlitwy o wybór biskupa przyniosły piękny owoc. Ks. bp Artur jest bardzo oddany dwom sprawom: ewangelizacji i formacji, zwłaszcza formacji duchownych. Obie są bardzo aktualne i potrzebne w diecezji sosnowieckiej. Diecezja zyskuje więc odpowiedniego i odpowiedzialnego Pasterza, który – czego jestem pewien – pokocha ją całym sercem i odda się jej bez reszty. Bp Artur na pewno nie jest też tchórzem i nie będzie uciekał od spraw trudnych. Nie jest też człowiekiem nieroztropnym, żadnej więc z tych spraw nie będzie załatwiał naiwnie” – napisał abp Galbas w komunikacie skierowanym do diecezjan.

Biskup Artur Ważny pochodzi z Rzeszowa, ma 57 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia przyjął 30 stycznia 2021 r. Za swoją dewizą wybrał słowa "Patris corde" (Ojcowskim sercem).W Konferencji Episkopatu Polski bp Ważny pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa. Wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Krótko po nominacji bp Artur Ważny umieścił na Facebooku wpis: „Jestem Waszym dłużnikiem. W wielu wymiarach. Pomóżcie mi spłacać ten dług. Pilnujcie mnie, bym nie zgłupiał i nie przestraszył się. Módlcie się za mnie”.

Biskup Ważny po tym, jak usłyszał o nominacji

Od kilkunastu lat bp Ważny zaangażowany jest w Domowy Kościół (gałąź małżeńską ruchu Świato-Życie) oraz Spotkania Małżeńskie. Jest także współzałożycielem i pierwszym duszpasterzem wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie oraz Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie. Ponadto przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej "Przystanek Jezus".

Zorganizował także i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę, w tym dwanaście razy jako organizator i przewodnik grup. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA.

- Lubimy patrzeć na wydarzenia, na sytuacje ludzkimi, ziemskimi oczami. Jezus pokazuje, że mamy na to, co nas spotyka z Jego strony, patrzeć głębiej, patrzeć oczami wiary, zaufania Kościołowi. I tak chcę postrzegać to wydarzenie - jako posłanie w mocy Ducha Świętego, bo sam nie mam żadnej mocy po to, żeby być świadkiem Jezusa tam, gdzie zostaję posłany - mówił we wtorek w południe po odczytaniu nominacji w tarnowskim seminarium bp Artur Ważny.

Odczytał List do Filipian, który jak stwierdził chce potraktować jako list do tych, którzy są w diecezji sosnowieckiej. - Chciałbym tam, iść gdzie jest Jezus. A on żyje i działa w kościele sosnowieckim. I idę tam, aby służyć jego ludowi. A Was proszę o modlitwę - zakończył bp Ważny.

Ingres biskupa Artura Ważnego do katedry w Sosnowcu ma odbyć się 22 czerwca.

ja

Na zdjęciu br Artur Ważny, fot. biuro prasowe KEP

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo