Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
93 obserwujących 5388 notek 12542921 odsłon
Salon24 news, 4 października 2018 r.

Ostra debata w Sejmie ws. obowiązkowych szczepień. Rząd przeciwko antyszczepionkowcom

2602 180 0 A A A
Szczepienia dawno nie budziły takich kontrowersji, fot. ilustracyjne Photopin
Szczepienia dawno nie budziły takich kontrowersji, fot. ilustracyjne Photopin

Obywatelski projekt ws. likwidacji obowiązku szczepień trafi do komisji - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny - zdecydowali  posłowie. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata.

Sejm o szczepionkach

Za procedowaniem w komisjach głosowało 252 posłów, 158 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniu Sejm nie przyjął wniosku PO o odrzucenie projektu. Stanowisko rządu do projektu jest negatywne.

- Jestem przerażona, że w ogóle mógł powstać taki projekt. Zagraża on zdrowiu publicznemu, naszym dzieciom, osobom starszym, tak naprawdę zagraża wszystkim – mówiła  w Sejmie Alicja Chybicka (PO). - Czy musimy procedować wszystkie projekty obywatelskie? Co jeśli zbierze się grupa obywateli, która zapisze, że trzeba nas wystrzelać albo że ziemia jest płaska, czy równie niepoważne rzeczy? – pytała.

Marszałek Marek Kuchciński stwierdził, że procedować trzeba, bo takie są wymogi ustawowe i regulaminowe, a termin mija 11 października.

"Idioci popierają idiotów"

Stefan Niesiołowski (PSL-UED) ocenił, że projekt cofa Polskę do wieku osiemnastego. - Proponuję, żeby przygotować inicjatywę przeciwko teorii Kopernika, przeciwko transfuzji krwi, przeciwko teorii ewolucji, przeciwko kolei żelaznej, która była określana jako dzieło szatana, przeciwko oświetlaniu ulic w nocy, bo to wbrew naturze – mówił. - Cały ten pomysł jest idiotyczny. Jedna grupa idiotów tu przychodzi, a druga grupa idiotów ich popiera. Dlaczego idioci popierają idiotów? – pytał.

Anna Maria Siarkowska (PiS) akcentowała, że projekt jest obywatelski. - Pewna grupa ludzi przychodzi do nas, ponad 120 tys. podpisów zostało zebrane, z konkretnym problemem. Nie rozmawiamy o meritum ustawy. Chcemy po prostu wysłuchać tych ludzi. My od tego jesteśmy, żeby ludzi słuchać – mówiła.

Najpierw głosowano wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Poparło go 172 posłów, przeciw było 230, wstrzymało się pięciu. 53 nie głosowało.

Marszałek Sejmu podał, że propozycją zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu było skierowanie projektu do komisji zdrowia w celu rozpatrzenia. Przypomniał, że w dyskusji zgłoszono wniosek o dodatkowe skierowanie projektu do komisji polityki społecznej i rodziny. Wniosek ten został poddany pod głosowanie. Wcześniej posłowie ponownie zadawali pytania.

Liroy kontra Arłukowicz

- Pracujemy nad kuriozalną ustawą znosząca obowiązek szczepień dla naszych dzieci – mówił Bartosz Arłukowicz (PO). - Panie ministrze Jaki, który pisał pisma do ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego w sprawie obowiązku szczepień. Niech pan się skupi, panie ministrze Jaki. Panie ministrze Jaki, tu nie chodzi o Odrę Opole, tu chodzi o odrę w szkole. Pan stanowi zagrożenie dla naszych dzieci – powiedział.Ripostował poseł Piotr Liroy-Marzec (niezrzeszony.). - Przysłuchuję się państwu, szczególnie panu Arłukowiczowi. Wie pan, co jest największym skandalem? Że przez te wszystkie lata musimy jako naród patrzeć na wasze złodziejstwo, musimy patrzeć, co wy robicie. 40 mln ludzi patrzy na was, a wy mówicie, że nie chcecie nawiązać dyskusji z ponad 100 tys. Polaków? Skandalem jest to, że się nazywacie obywatelska. Tu nie chodzi o to, czy ludzie mają rację, czy nie. Od tego jest komisja i specjaliści, a nie pan i cała reszta – stwierdził.

image
Piotr Liroy-Marzec, fot. PAP/Paweł Supernak

O co chodzi "STOP NOP"?

Przedstawicielka wnioskodawców Justyna Socha ze Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" mówiła, że reprezentuje "zdeterminowanych rodziców". Jej zdaniem system szczepień "powinien zostać zmieniony na bezpieczniejszy". - Nie jesteśmy ruchem antyszczepionkowym, występujmy w interesie rodzin – przekonywała. Według niej posłowie, nawet jeśli uważają propozycje za szkodliwe, powinni wysłuchać wnioskodawców. Apelowała o skierowanie projektu do komisji.


Za procedowaniem w komisjach głosowało 252 posłów, 158 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" Pod projektem podpisało się 121 tys. osób.

Relacja z sejmowej debaty nad szczepionkami w środę w skrócie wideo (TVN24/x-news)Zdaniem przedstawicielki wnioskodawców "obecny system obowiązkowych szczepień łamie prawa człowieka". - W razie wystąpienia powikłań, o których uprzedza sam producent, rodzic zostaje pozostawiony sam sobie. Sam rehabilituje i leczy dziecko" – przekonywała Justyna Socha ze stowarzyszenia.

Zaznaczyła, że system przymusu szczepień ochronnych w innych państwach zakwestionował Europejski Trybunał Praw Człowieka. - W świetle tych orzeczeń Polska łamie prawa człowieka. Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazywał, że przymus szczepień ochronnych, z którym nieuchronnie wiąże się możliwość wystąpienia powikłań poszczepiennych, w tym także śmierć, narusza art. 8 europejskiej konwencji praw człowieka. Mówi on, że każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego – powiedziała Socha.

Opublikowano: 04.10.2018 11:15. Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 11:15.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka