0 obserwujących
12 notek
18k odsłon
  1542   0

Nowy klasyk literatury i jego wzorce

Stalo się. Mamy nowego klasyka literatury. Fraza z piosenki Zenka M. jest mocno zmieniona, ba, naśladuje jakiś niedzisiejszy język. Zastanawia jednak wybór akurat takich zdań do analizy. I to dla szóstoklasistów, a więc dziesięcio-jedenastolatków. Tuż przed burzliwym z natury okresem dojrzewania. I co im się daje do analizy? Przykład zadurzonego w drugiej osobie człowieka. Zadurzonego na zabój, w dodatku dorosłego, bo jest chyba w wojsku na poligonie albo na misji, na co wskazuje odniesienie do "ćwiczeń w boju".

Uczniowie mają tylko odnaleźć czasowniki i określić ich formę gramatyczną. Ale praca nad tymi dwoma zdaniami sprawi, że zapadną one w pamięć. Mało tego, przy każdym odtworzeniu źródła - przekonanie, że takie emocje są nie tylko najważniejsze, ale obowiązujące - umocni się.  Nie jesteś zakochany? Nie wiesz, co to życie...

I na koniec pytanka - po pierwsze, czy autorka tekstu, Marzanna Zrajkowska otrzyma honorarium lub tantiemy za każde użycie? A po drugie - czy zespół Akcent zapłacił wydawnictwu za reklamę?

Lubię to! Skomentuj72 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo