Bóg - Honor - Ojczyzna
Wnuk oficera II RP, bohatera narodowego żołnierza AK
24 obserwujących
1028 notek
2799k odsłon
942 odsłony

Nie będzie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte?!

Westerplattet/ materialy prasowe
Westerplattet/ materialy prasowe
Wykop Skomentuj8

Media informują cytat :

" Dotychczas uroczystości organizowano na Westerplatte w Gdańsku. RMF FM informuje, że obchody zostaną zorganizowane na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W obchodach mają wziąć udział prezydenci wszystkich państw członkowskich UE i NATO oraz przywódcy państw wchodzących w skład Partnerstwa Wschodniego m.in. Gruzji, Białorusi i Ukrainy. Na obchody nie zostanie zaproszona Rosja.
Prawdopodobnie w uroczystościach weźmie udział prezydent USA Donald Trump. Poza warszawskimi uroczystościami prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda oraz Frank Walter Steinmeier odwiedzą Wieluń, który został zniszczony przez niemieckie lotnictwo 1 września 1939 r..."

Na Westerplatte, u wejścia do portu gdańskiego znajdowała się Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa. Był to symbol polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Prawo do utrzymania straży wojskowej na półwyspie przyznała Polsce 7 grudnia 1925 roku Liga Narodów. Pierwszy oddział wartowniczy pojawił się na Westerplatte w styczniu 1926 roku. 25 sierpnia 1939 roku w godzinach porannych przybył do Gdańska, z kurtuazyjną wizytą, szkolny pancernik Schleswig-Holstein. W rzeczywistości był to dobrze uzbrojony okręt, przygotowany do ataku na Westerplatte.

Początek wojny
O godzinie 4:30 rano 1 września 1939 Schleswig-Holstein odcumował od nabrzeża i ruszył w stronę zakola kanału portowego, zwanego Zakrętem Pięciu Gwizdków. Powoli zaczął zbliżać się do Westerplatte. W kwadrans później działa pancernika otworzyły ogień i do szturmu na Wojskową Składnicę Tranzytową ruszyło ponad 3 tysiące niemieckich żołnierzy z morza, lądu i powietrza. O 4.45 rozpoczęła się II wojna światowa. Załoga Westerplatte to jeden oddział wartowniczy składający się ze 182 ludzi. Całe uzbrojenie stanowiło 5 wartowni, 1 działo polowe, 2 działka przeciwpancerne i 4 moździerze. Pomimo przytłaczającej przewagi wroga polscy żołnierze nieugięcie bronili placówki.

Nadludzki wysiłek
Żołnierze nie byli przygotowani do kilkudniowej walki. Ponieważ zadaniem załogi, dowodzonej przez mjr. Henryka Sucharskiego, było utrzymać się 12 godzin w walce, dlatego nie zachodziła potrzeba gromadzenia żywności, amunicji i lekarstw. Zapasy wystarczyły na krótko. Od 2 września obroną półwyspu dowodził zastępca majora Sucharskiego, kapitan Franciszek Dąbrowski. - 7 dni bez zmiany na posterunkach, bez światła, bez wody i bez spania - wspominał kapral Edward Łuczyński. - W nocy o spaniu nie było mowy bo Niemcy podkradali się pod nasze placówki i trzeba było czuwać ze zwiększoną uwagą. - Nadzieja na pomoc trwała 12 godzin, a potem następne 12 godzin. Drugiego dnia, po bombardowaniu lotniczym zrodziła się desperacja. Nie było innego wyjścia niż śmierć. Nie było już odwrotu - mówił porucznik Leon Pająk Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że sytuacja w kraju jest trudna, a dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary. W obronie Westerplatte zginęło 16 żołnierzy, a 50 zostało rannych.
Westerplatte po wojnie
W marcu 1940 roku utworzono na Westerplatte podobóz obozu koncentracyjnego w Stutthofie.
W 1946 roku rozpoczęto rozminowywanie terenu półwyspu. W lipcu tego roku na miejscu zniszczonej w 1939 roku wartowni nr 5 ustawiono krzyż i tablicę z nazwiskami poległych, tworząc symboliczny cmentarz. W okresie stalinizmu Westerplatte było niewygodnym symbolem dla ówczesnych władz, które prześladowały żołnierzy służących w wojsku II Rzeczypospolitej. W 1962 roku na zlecenie władz komunistycznych z symbolicznego cmentarza usunięto krzyż, a na jego miejscu umieszczono czołg T-34 z 1945 roku. W 1966 roku na półwyspie odsłonięto 25-metrowy pomnik Obrońców Wybrzeża. 1 września 1971 na cmentarzu złożono, sprowadzone z Włoch, prochy dowódcy Składnicy majora Henryka Sucharskiego.

W sierpniu 1981 roku w wyniku starań gdańskiej "Solidarności" na Westerplatte powrócił krzyż. Symboliczne znaczenie miało spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą, do którego doszło tam 12 czerwca 1987. Dwa lata później z półwyspu usunięto czołg T-34.
Sejm w dniu 05.07.2019 r. przyjął specustawę "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Według PiS, ustawa ma usprawnić budowę muzeum. Projekt ustawy autorstwa był mocno krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska.

Poselski projekt ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" wpłynął do Sejmu w maju. W drugiej połowie czerwca zajęła się nim Komisja Infrastruktury wprowadzając do niego poprawki m.in. redakcyjne, doprecyzowujące, legislacyjne i językowe.

Teren Westerplatte, jak podają media, był i jest  bardzo zaniedbany, brudny niemal wyglądał jak wysypisko śmieci. Budynki zabytkowe niszczały nie odtwarzane. Wokół miejsc narodowej pamięci walały się butelki po alkoholu, foliowe torebki, śmieci rożnego rodzaju . taki stan rzeczy nie tylko ubliżał obrońcom tego skrawka polskiej ziemii ale wręcz ubliżał i poniżał jej bohaterskim obrońcom z 1939 roku. I w tym miejscu władze Gdańską chcą upamiętnienia niezwykłego bohaterstwa Polskiego Żołnierza ? Pani prezydent Gdańska chyba siebie kpi z Polaków chcąc w tym " śmietniku" przyjmować głowy państw i rządy. ?

Miejmy nadzieję iż wkrótce to niemal święte miejsce bohaterstwa i heroicznej walki Żołnierza Polskiego doczeka się godnego w przyszłości upamiętnienia - podobnie jak Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło : https://wpolityce.pl/polityka
Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale