18 obserwujących
814 notek
1159k odsłon
564 odsłony

Niemcy mają już wszystkie potrzebne zgody na budowę Nord Stream 2

Elementy gazociągu Nord Stream 2. fot. youtube.com
Elementy gazociągu Nord Stream 2. fot. youtube.com
Wykop Skomentuj24

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna wydała pozwolenie na budowę i eksploatację odcinka gazociągu Nord Stream 2, który ma powstać w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec na Morzu Bałtyckim.

Kończy to procedurę pozyskiwania w Niemczech zezwoleń na budowę tego gazociąg. Zgoda dotyczy odcinka rury o długości 31 kilometrów, który ma zostać ułożony na dnie Bałtyku. Prawa do gazociągu mają Niemcy.

Teraz, ze zgodą agencji hydrologicznej, Berlin posiada już wszystkie formalności, które musiały zostać spełnione do realizacji inwestycji na ich terytorium. Wydanie zgody nastąpiło m.in. po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko i ustaleniu, że planowane położenie rur na dnie morskim na odcinku 31 km nie będzie przeszkodą, jeśli chodzi o interesy żeglugi i środowiska morskiej.

Rada UE z niekorzystną opinią dla Polski ws. Nord Stream 2. Rosjanie mogą świętować

Pod koniec stycznia, Urząd Górniczy miasta Stralsund wydał oficjalne zezwolenie na budowę morskiego odcinka Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Niemiec. Wskazano, że oznacza to, iż wraz z decyzją Niemieckiej Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej, wydane zostały wszystkie niezbędne w Niemczech zgody na realizację projektu.

Pięć krajów europejskich przeciwnych inwestycji Nord Stream 2

Nord Stream 2, którego długość ma wynieść 1200 km, a moc przesyłowa 55 mld metrów sześc. rocznie, ma biec od Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Projekt będzie gotowy do końca 2019 roku. Po tym czasie Rosja zaprzestanie przesyłania gazu rurociągami, biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Rząd Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymując, że projekt ten ma charakter biznesowy, a nie polityczny. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie sprzeciwiają się budowie gazociągu.

Polska będzie przekonywać Niemcy do zmiany stanowiska wobec Nord Stream 2

W lobbowanie na rzecz Nord Stream 2 mocno zaangażowany jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który we wrześniu ub.r. został wybrany na szefa rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, a równocześnie jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2.

Projekt Nord Stream 2 jest współfinansowany przez niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

USA przeciwne Nord Stream 2. Morawiecki: Przyjmuję to z zadowoleniemźródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka