0 obserwujących
21 notek
2915 odsłon
132 odsłony

Da się żyć ekologicznie

Wykop Skomentuj7

Amisze nie akceptują nowoczesnej techniki. Nie korzystają z elektryczności (dotyczy to jednak tylko najbardziej ortodoksyjnych zborów), samochodów, telewizji, fotografii i innych nowoczesnych wynalazków. Praktycznie wszyscy zajmują się rolnictwem i rzemiosłami z nim związanymi.

Szacuje się, że w Ameryce Północnej cała społeczność amiszów liczy ponad 330 tysięcy wyznawców i rośnie. Przyczynia się do tego bardzo tradycyjny model rodziny – siedmioro i więcej dzieci – oraz relatywnie niski poziom odejść od gminy (20%), którego powodem jest zapewne rygorystyczne odrzucanie apostatów przez wspólnotę.

Amisze nie chcą doprowadzić do tego, aby ich dzieci były wychowywane przez smartfony, a mąż wróciwszy z pracy, zamiast poświęcać czas żonie siedział z piwem przed telewizorem. Większość amiszów nie zgadza się na obecność telefonów domowych, gdyż jest to ingerencja w prywatność rodziny.

Według niektórych obserwatorów ekonomicznych, przedsiębiorstwa prowadzenie przez amiszów najrzadziej ze wszystkich ponoszą straty lub ogłaszają upadłość . Z pewnością duże znaczenie ma ascetyczny tryb życia właścicieli, co ułatwia im oszczędzanie i odpowiednie lokowanie pieniędzy.

image


Lepsze skromne życie niż słuchanie lewackiej propagandy globalnego ocieplenia.

image

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości