KONTRURBANISTA
qui tacet, consentire videtur
1 obserwujący
127 notek
31k odsłon
132 odsłony

„SSIB - specjalna strefa inwestycyjno-budowlana” dla całej Polski

Wykop Skomentuj1

Kilka tygodni temu w krajowych mediach pojawiła się sensacyjna informacja o rządowym projekcie nowej ustawy zakładającym udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie całej Polski - a nie, jak dotąd, na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej:

„To, co dziś proponujemy, nie jest drobną korektą, tylko prawdziwym prorozwojowym przełomem w dotychczasowej polityce gospodarczej Polski. Każda gmina bez, względu na wielkość i swój charakter, każdy kilometr z ponad 312 tys. kilometrów kwadratowych Polski, może stać się atrakcyjną strefą inwestycyjną - w ten sposób na początku września Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, zachwalał projekt ustawy, którą w piątek opublikowało Ministerstwo Rozwoju.”

Tytułowa „specjalna strefa inwestycyjno-budowlana” to, póki co, nie kolejna rządowa propozycja udzielania pomocy publicznej, (tym razem sektorowi inwestycyjno-budowlanemu) tylko moje skromne prywatne przemyślenia.

Ośmielam się przedstawić je publicznie ponieważ jestem przekonany, że w ten sposób wyrażam oczekiwania znaczącej części polskiego społeczeństwa, które korespondują z intencjami, jakie przyświecały Mateuszowi Morawieckiemu, ówczesnemu wicepremierowi i ministrowi rozwoju, jako autorowi opisanego na wstępie pomysłu rozszerzenia  specjalnej strefy ekonomicznej na całe terytorium Polski:

„Spodziewam się, że to dalej zdynamizuje procesy inwestycyjne. Chcemy od początku roku wdrożyć te rozwiązania, ponieważ mam nadzieję, że to przyspieszy inwestycje w kraju, a szczególnie inwestycje w powiatach, w gminach, które do tej pory były trochę zaniedbane, zapomniane. 

Cieszę się szczególnie z tego ostatniego zdania, które (mam taką nadzieję) jest zapowiedzią nowej filozofii  modernizacji państwa. I do tej właśnie nowej filozofii odwołuję się w swojej propozycji utworzenia „specjalnej strefy inwestycyjno-budowlanej” dla całej Polski.

Chciałbym mianowicie, aby już wkrótce wszyscy Polacy mogli usłyszeć, tym razem z ust premiera Mateusza Morawieckiego, następujące słowa:

W ramach dotychczasowych szczególnych preferencji dla katalogu „ważnych inwestycji celu publicznego” dołączamy do niego budownictwo mieszkaniowe, bez względu na to, przez kogo, dla kogo, w jakim trybie i w jaki sposób finansowane – jednocześnie uznając je za mające swoje pierwszeństwo przed innymi inwestycjami z tego katalogu z uwagi na jego rangę społeczną.

Jednocześnie proponujemy nowe, uproszczone regulacje prawne gwarantujące, że każdy Polak, bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny i materialny, będzie miał możliwość (na równych prawach z inwestorami realizującymi inne ważne cele publiczne), organizacyjno-prawnego oraz ekonomicznego wsparcia Państwa, przy realizacji własnych zamierzeń inwestycyjnych, podejmowanych dla zapewnienia godnego życia swojego i swojej rodziny ***. 


*** aby w poszukiwaniu takich warunków nie musiał emigrować.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości