Kiedy najlepiej zaplanować urlop w 2022 roku?

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Gdy masz umowę o pracę, w zależności od stażu przysługuje Ci 20 lub 26 dni urlopu. Do tego dochodzą jeszcze dni ustawowo wolne od pracy, których w zbliżającym się roku będzie aż 13! Niektóre święta wypadają w dni robocze. Sprawdź, jak zaplanować urlop, by mieć więcej wolnego.

Kiedy zyskać dłuższy weekend?

Można sprytnie przedłużyć sobie niektóre weekendy, wypisując wniosek o urlop na dni, które sąsiadują z dniami świątecznymi lub ustawowo wolnymi od pracy. 

W styczniu  Święto Trzech Króli wypada w czwartek. Jeśli dostaniesz wolne 7 stycznia (piątek), to przed Tobą długi poświąteczny weekend.

W lutym nie ma żadnych świąt poza walentynkami, które są dniem roboczym. Ale jeśli weźmiemy urlop na poniedziałek 14 lutego, to w połączeniu z sobotą i niedzielą zyskujemy cały romantyczny weekend. 

Kolejna szansa na dłuższe wolne pojawi się w okolicy świąt wielkanocnych. Te przypadają na 17 i 18 kwietnia (zawsze jest to niedziela i poniedziałek). Ale można wziąć urlop na poprzedzający je piątek (15 kwietnia) i już mamy długi, 4-dniowy weekend.

Majówka, Boże Ciało i 15 sierpnia

Jak w tym roku wypada majówka? Święto Pracy (1 maja) to niedziela, zatem przy zaakceptowanym wniosku urlopowym na 2 maja (poniedziałek) i wolnym we wtorek (3 maja) masz razem z sobotą kolejne 4 dni odpoczynku od pracy.

Kolejny wydłużony wolny weekend wypada w okolicy Bożego Ciała (16 czerwca), które co roku obchodzone jest w czwartek. Razem z wolnym piątkiem (17 czerwca) mamy znów 4 dni weekendu. 

Kolejna opcja to wolne w poniedziałek 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), co daje razem z sobotą i niedzielą 3 dni wolnego – tym razem już bez potrzeby dobierania dodatkowego urlopu. Gdyby jednak wziąć wolne w piątek (12 sierpnia), to znów 4-dniowy weekend gotowy!

Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie i sylwester

Z następnym przedłużonym wolnym weekendem musimy czekać do 1 listopada, które w 2022 roku wypada we wtorek. Z wolnym poniedziałkiem (31 października) i weekendem to ponownie 4 dni bez pracy.

Następny dzień wolny od pracy to piątek 11 listopada. Za sprawą Narodowego Święta Niepodległości możemy liczyć na trzy dni wolnego.

Ostatnią szansę na dłuższy weekend w 2022 roku będziesz mieć w okolicach Bożego Narodzenia. Jeśli zorganizujesz sobie urlop w piątek (23 grudnia), razem z wigilią i Świętami Bożego Narodzenia znów na Twoim koncie pojawią się 4 dni wolne. Kolejny pozytywnie rozpatrzony wniosek urlopowy na piątek (30 grudnia) sprawi, że z sylwestrem i pierwszym dniem 2023 roku będziesz mieć 3-dniowe wolne. 

Kiedy można odebrać wolne

W kalendarzu na 2022 rok tylko 1 stycznia przypada w sobotę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, mogą za ten dzień odebrać dodatkowe wolne. Najczęściej to pracodawca określa, kiedy to nastąpi, jednak w wielu firmach pracownicy mogą zasugerować dogodny dla nich termin.

Wielkanoc, Święto Pracy, Zielone Świątki oraz Boże Narodzenie (pierwszy dzień) w 2022 roku przypadają w niedzielę, a zasada obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin w tym przypadku nie obowiązuje.

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo