Blog
różności
Animela
Animela Animela@wp.pl
53 obserwujących 1618 notek 2095055 odsłon
Animela, 2 grudnia 2017 r.

Pieczony mostek wołowy

1666 37 0 A A A

Mało potraw może się równać z dobrą, tłustą wołowiną z kością, pieczoną w wielkim kawale, bardzo długo i pod przykryciem. Dopóki Amerykanie żywili się mięsem z rusztu, byli szczupli: gdy zaczęli jeść przetworzoną żywność (i ulegać kolejnym modom dietetycznym) stało się to, co stać się musiało. Zresztą - ileż razy w roku pieczemy wielki kawał wołowego mięsa? Raz? Dwa? ....

Z tą potrawą są dwa problemy: gdzie kupić takie mięso i w czym je upiec (jeśli nie dysponujemy profesjonalnym grillem). Niestety, nawet specjalistyczne sklepy mięsne rzadko dysponują tym rarytasem: ja akurat kupuję w Hali Mirowskiej, gdzie jest kilka naprawdę świetnych mięsnych punktów. A druga sprawa: gdy już kupimy cztery kilogramy mostka wołowego (inaczej - żeber), to jak to upiec?  ...

Ja sobie radzę w ten sposób, że standardową szufladę dołączaną do każdego piekarnika wykładam folią aluminiową (w kilku warstwach), układam umyte, osuszone i przyprawione mięso, po czym od góry przykrywam zwilżonym (taki daje się łatwo formować) papierem do wypieków, też w kilku warstwach. Jak najszczelniej! Do mostku, moim zdaniem, świetnie pasuje majeranek, czosnek, pieprz, cebula i jabłko - no i sól. I to wszystko!

Czterokilogramowy mostek wołowy piekę około 5 godzin w temperaturze 180 stopni i zostawiam jeszcze na godzinę w zamkniętym piekarniku. Przed podaniem usuwam kości, które właściwie same wypadają, i dzielę na porcje (no bo nie mam tak wielkiego półmiska ...).

Pieczeń można podawać z dobrym pieczywem albo pure ziemniaczanym, albo np. sałatką ziemniaczaną w stylu austriackim (gotowane ziemniaki pokrojone w plastry, skropione kilkoma łyżkami rosołu, doprawione octem, cebulą, solą i pieprzem) oraz - koniecznie - z zieloną sałatą z sosem winegret.

Na koniec jesieni albo przywitanie zimy - potrawa po prostu wymarzona!

Opublikowano: 02.12.2017 21:19.
Autor: Animela
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jak miód;)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @vitello "Jeżeli któraś z nich jest bardziej miękka, to świadczy tylko o długości czasu...
  • @alamira " Na Białorusi kosztowałem ich sezonowanej słoniny, którą wraz z kiszonymi...
  • @Jacek Bielski "Na obrazku jest boczek, a nie słonina." To radosna działalność...

Tematy w dziale Rozmaitości