Putin zatwierdza kryptowaluty! Sam bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu

Pixabay/klimkin
Pixabay/klimkin
Na rynku kryptowalut robi się bardzo gorąco. Po niezbyt szczęśliwym czasie dla inwestorów bitcoina, waluta zbliża się do rekordowego poziomu. To jednak niejedyny ważny news. Putin zatwierdza kryptowaluty a ARK Invest popiera ETF oparty na bitcoinie.

Bitcoin leci w górę

Bitcoin już w ubiegłym tygodniu poszybował w górę, znów zbliżając się do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. 

Kiedy amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) potwierdziła ETF oparty na bitcoinie, cena bitcoina zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów.

Dzisiejszego ranka kryptoaktyw kosztował około 61 700 dolarów. Obrót BTC sprawił, że zbliża się on do poprzedniego ATH - 63 569 dolarów - ustalonego 14 kwietnia tego roku. To naprawdę gorący czas, dlatego inwestorzy będą uważnie śledzić, czy na początku tego tygodnia utrzyma się dynamika pozwalająca przekroczyć ten próg.

Zobacz: 230 ton złota w zasobach NBP. Polska na 11. miejscu w Europie

Etherum również pnie się w górę, choć wciąż jest jeszcze daleko, by dosięgnąć poprzedniego rekordu (ATH). Cena ETH w poniedziałek wynosiła zaledwie 3 419 dolarów, po czym wzrosła w ciągu tygodnia do najwyższego poziomu 3 957 dolarów.

Historycznie najwyższy poziom ETH osiągnął 12 maja i kosztował wtedy 4177 dolarów. Obecnie kosztuje około 3820 dolarów.

Putin zgadza się na krypto

Prezydent Rosji Władimir Putin stosunkowo przedstawił stosunkowo delikatne stanowisko w sprawie kryptowalut. Do tej pory Putin wypowiadał się z rezerwą na temat kryptowalut.

W rozmowie z CNBC w zeszły czwartek stwierdził, że kryptowaluta: „Ma prawo do istnienia i może być wykorzystywana jako środek płatniczy”. Dodał również, że jest zbyt wcześnie, aby omawiać pomysł handlu ropą i innymi towarami za pośrednictwem kryptowalut, które stanowią dużą część rosyjskiej bazy eksportowej.

Względna skłonność Putina do kryptowalut prawdopodobnie wynika z trudności, z którymi mierzy się Rosja - mowa o dostępie do międzynarodowego kapitału w postaci dolarów amerykańskich. Naród eurazjatycki został dotknięty sankcjami od czasu inwazji na Krym w 2014 roku.

Zobacz: Beata Szydło miała wypadek na A4

Podpowiedź dotycząca ETF opartego na bitcoinie od Grayscale

Firma zarządzająca kryptowalutami Grayscale podała, że planuje przekształcenie swojego funduszu w fundusz giełdowy (ETF).

Chociaż nie zostało to potwierdzone w momencie pisania tego tekstu, dyrektor generalny Barry Silbert zasugerował na Twitterze, że firma może wkrótce przekształcić swój fundusz w strukturę ETF.

Wątek pojawił się, gdy dyrektor generalny skrytykował ETF-y oparte na bitcoinie wspierane przez kontrakty futures, mówiąc: „Przyjaciele nie pozwalają swoim przyjaciółom kupować i utrzymywać ETFów opartych na kontraktach futures”.

Wątek pojawił się po zatwierdzeniu ProShares ETF - funduszu bitcoin opartego na kontraktach futures. Ogłoszenie podniosło cenę bitcoina, ponieważ inwestorzy widzą wsparcie regulatorów dla funduszy opartych na kryptowalutach jako aprobatę dla ich działalności.

Zobacz: Zestaw Maty już w McDonald's! Ale nie zamówisz go na wynos...

ARK Invest popiera ETF oparty na bitcoinie 

Firma założona przez Cathie Wood, Ark Invest, wsparła fundusz bitcoin oparty na kontraktach futures, umieszczając nazwę firmy w funduszu. Bitcoin futures ETF, który został przedłożony do zatwierdzenia w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w zeszłą środę, będzie nosić nazwę ARK 21Shares Bitcoin Futures Strategy ETF, z oznaczeniem ARKA.

ETF został przedłożony przez Alpha Architect i korzysta z 21Shares jako doradcy inwestycyjnego. Rola ARK w ETF będzie polegać na samodzielnym zapewnieniu wsparcia marketingowego, zgodnie ze złożonym wnioskiem. 

Firma Wood's ARK jest najbardziej znana ze swoich przełomowych, skoncentrowanych na innowacjach ETF-ów. Firma zmagała się w 2021 r. ze spadkiem aktywów pod zarządzaniem (AUM) o około 8 miliardów dolarów.

ARK dołącza do rosnącej listy zarządzających aktywami, którzy chcą zaoferować ETF oparty o bitcoiny - obecnie ponad 12 firm z Wall Street chce teraz oferować taki produkt swoim klientom.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka