Przez Nord Stream 2 popłynął gaz techniczny. Zieloni: Jesteśmy uzależnieni od Rosji

W Niemczech panują kontrowersje co do Nord Stream 2. Fot. PAP/EPA
W Niemczech panują kontrowersje co do Nord Stream 2. Fot. PAP/EPA
Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca - poinformował w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG.

Gaz techniczny w I nitce Nord Stream 2

„Według stanu na 18 października procedura zapełniania gazem pierwszej nitki (...) została zakończona. Zgodnie z planem i wymogami projektowymi nitka została zapełniona tzw. gazem technicznym, w ilości około 177 mln m sześc., co zapewnia poziom ciśnienia 103 bary w gazociągu” - głosi oświadczenie. Dodano w nim, że taki poziom ciśnienia „jest wystarczający, by w przyszłości rozpocząć przesył gazu”.

Operator dodał, że przy drugiej nitce trwają prace przygotowujące ją do uruchomienia.

Nord Stream 2 powinien uzyskać certyfikację regulatora niemieckiego. Rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta” prognozował, że decyzja w sprawie certyfikacji zapadnie 8 stycznia 2022 roku. 

Polecamy:

Nieoficjalnie wiadomo, kto otrzyma od rządu dopłaty do prądu

Rekordowe ceny benzyny - psychologiczna granica 6 zł za litr przekroczona

Zieloni: Jesteśmy uzależnieni od Rosji 

Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu - ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. Jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu - dodał.

W programie telewizji ARD „Bericht aus Berlin” Habeck wzywa urzędujący rząd niemiecki (po wrześniowych wyborach do Bundestagu trwają negocjacje w sprawie utworzenia nowego gabinetu) do rozmów z Moskwą na temat dostaw rosyjskiego gazu. Wysokie ceny gazu budzą niepokój ludzi - wskazał polityk.


Jesteśmy uzależnieni od Rosji, Rosja dławi dostawy gazu, magazyny nie są pełne, a zapotrzebowanie jest duże. Obecny rząd federalny powinien jeszcze szybko porozmawiać z Rosją, żeby to się zmieniło


– powiedział.

Zdaniem Zielonych budzący kontrowersje gazociąg Nord Stream 2 nie może jeszcze otrzymać pozwolenia na eksploatację ze względu na wymogi unijne. – Rosja wydaje się grać z nami w pokera, ale to jest kwestia polityki zagranicznej, którą obecny rząd może przynajmniej jeszcze negocjować – powiedział Habeck.

Zieloni mają duże szanse na znalezienie się w nowym rządzie niemieckim. Uczestniczą w negocjacjach koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD i liberalną FDP.

Kampania Władimira Putina

Minister gospodarki Peter Altmaier podkreślił niedawno, że w Niemczech istnieje wysokie bezpieczeństwo dostaw mimo podwyższonych cen gazu - przypomina w poniedziałek dziennik „Die Welt”. Jak przekazał Altmaier, magazyny gazu są wypełnione w około 75 procentach. Zapewnił, że ze względu na większe dostawy z Norwegii i Wielkiej Brytanii nie ma jednostronnego uzależnienia od Rosji w kwestii importu gazu.

Gazeta pisze, że „w ostatnim czasie prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi kampanię na rzecz szybkiego uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który ma dostarczać gaz ziemny z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec”. – Putin twierdzi, że dostawy tą drogą złagodziłyby napięcia na (...) rynku gazu – cytuje polityka „Die Welt”.

KW

Czytaj dalej:

Fuzja Orlenu i Lotosu. Nadchodzą decydujące chwile

Olej napędowy droższy od benzyny. Ceny idą na rekord - paliwo po 6 zł za litr

PKN ORLEN wyda ponad 2 mld zł na dekarbonizację

Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii - rząd wezwał wojsko na pomoc

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Kryzys polsko-czeski. Zamknięcie kopalni to katastrofa

Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka