Uwaga na sinice! W tych miejscach kąpiel jest niebezpieczna

geo573, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
geo573, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, pogoda sprzyja i wydaje się, że nic nie jest w stanie zakłócić udanego wypoczynku. To poczucie jest jednak złudne, ponieważ w niektórych miejscach nie można zażyć kąpieli dla ochłody. Które kąpieliska zamknięto z powodu sinic?

Sinice

Co roku wiele kąpielisk zamyka się ze względu na kwitnące sinice, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia. Upały, słona woda i zanieczyszczenia, które spływają z pól do kąpielisk mogą skutecznie popsuć wypoczynek, ponieważ stwarzają idealne warunki dla rozwoju sinic - organizmów, niebezpiecznych dla ludzi i ryb. 

Wejście do wody, w której zakwitają sinice grozi swędzeniem skóry, pieczeniem, wysypką, czy zapaleniem spojówek. Jeszcze niebezpieczniejsza jest kąpiel w zanieczyszczonej wodzie lub uprawianie w niej sportu, ponieważ wówczas wzrasta ryzyko połknięcia trujących substancji, co może doprowadzić do silnych zatruć żołądkowych, a nawet porażenia mięśni. Dlatego właśnie tak istotne jest, by przestrzegać zakazów wchodzenia do wody w kąpieliskach, gdzie występują sinice.

Przed wejściem do wody warto najpierw dokładnie się jej przyjrzeć. Kwitnące sinice są zjawiskiem bardzo charakterystycznym, a naszą czujność powinny wzmóc takie sygnały jak: zmieniony zapach lub kolor wody a w szczególności piana unosząca się na jej powierzchni.

Zobacz także:

Zamknięte kąpieliska

Aby ustrzec się przed kontaktem z niebezpiecznymi sinicami, warto monitorować stan kąpielisk. Jakość wody możemy sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W tej chwili niebezpieczna jest kąpiel w poniższych miejscach:

  • Kąpielisko Łopuszka Mała, Łopuszka Mała, pow. przeworski, woj. podkarpackie
  • Pawłowice - Jeziorowa, Wrocław, pow. Wrocław, woj. dolnośląskie
  • "Kąpielka" w miejscowości Pogrzybów, Pogrzybów, pow. ostrowski, woj. wielkopolskie
  • Nad Stawem, Konstantynów Łódzki, pow. pabianicki, woj. łódzkie
  • Zalew Żyrardowski, Żyrardów, pow. żyrardowski, woj. mazowieckie
  • Logo, Trzcianka, pow. czarnkowsko-trzcianecki, woj. wielkopolskie
  • Zalew Ruda k/Mławy, Mławka, pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Kąpielisko PTTK w Starym Folwarku, Stary Folwark, pow. suwalski, woj. podlaskie
  • Kąpielisko nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS, Lubkowo, pow. pucki, woj. pomorskie

Ostatnie pogorszenie pogody, choć dla wielu stanowiło przeszkodę w wypoczynku, sprawiło, że sinice zniknęły w większości kąpielisk - sinice preferują upały i spokojną wodę. Dzięki temu otwarte są wszystkie nadbałtyckie kąpieliska. 

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości