Ministerstwo Zdrowia: 510 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 6 osób z COVID-19

Pixabay/Parentingupstream
Pixabay/Parentingupstream
Zarażenia koronawirusem boimy się coraz mniej. Od września uczniowie wrócili do szkół, do których jeżdżą przepełnionymi autobusami. Nic dziwnego, że liczba zachorowań wzrasta. Ostatnie badania potwierdziły 510 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 6 osób z COVID-19 – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zakażenia koronawirusem

Mimo że nie można porównywać liczby zachorowań z ostatnich dni do szczytu trzeciej fali, ponieważ są to oczywiście o wiele niższe liczby. Powrót do szkół czy zniesienie ograniczeń ze środków transportu publicznego wpływają skutecznie na liczbę przypadków zachorowań.

Do tego dochodzi oczywiście sposób, w jaki do epidemii podchodzimy - coraz mniej przejmujemy się chorobą, w związku z tym, że większa część społeczeństwa jest zaszczepiona.

Tydzień temu, 2 września, resort informował o 390 zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 26 sierpnia – o 251. 2 sierpnia dane MZ mówiły o 91 nowych przypadkach koronawirusa.

Nowe zakażenia, o których poinformowano dzisiaj, dotyczą osób z województw: lubelskiego (75), mazowieckiego (54), podkarpackiego (45), małopolskiego (44), podlaskiego (40), dolnośląskiego (37), łódzkiego (36), pomorskiego (30), zachodniopomorskiego (28), kujawsko-pomorskiego (24), śląskiego (24), wielkopolskiego (24), warmińsko-mazurskiego (14), opolskiego (12), lubuskiego (11), świętokrzyskiego (4).

Zobacz: To koniec Wojewódzkiego! Jego program znika z anteny TVN

Resort przekazał też, że osiem zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Choroby współistniejące

MZ poinformowało, że z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast 6 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

37,7 tys. testów

Ostatniej doby wykonano ponad 37,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 23,8 tys. antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 20 109 569 próbek pobrane od 19 699 264 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecili 2 892 113 badań.

Zobacz: Szczere wyznanie ratownika medycznego

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 892 113 zakażeń.

Najwięcej zakażeń w województwach z najmniejszym współczynnikiem szczepień

- Najwyższy wskaźnik zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w województwach: lubelskim, podlaskim i podkarpackim -poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że są to województwa, gdzie jest najmniejsza liczba szczepień przeciw COVID-19.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się dziś w Polsat News do aktualnych danych dotyczących liczby potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Zobacz: Terlecki wywołał burzę słowami o polexicie. "Zdrada", "Targowica", "ruski agent"

- Mamy w tej chwili trzy wybijające się województwa pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Jeżeli w całej Polsce mówimy o skali zakażeń na poziomie 1,33 na 100 tys. mieszkańców, to w województwie lubelskim mamy poziom mniej więcej 3,57, w woj. podlaskim - 3,4, natomiast w woj. podkarpackim - ponad 2 - powiedział Andrusiewicz.

- To są te trzy województwa, które w tej chwili dominują pod kątem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. I nie dziwi chyba fakt, że w tych trzech województwach mamy najmniejszą liczbę szczepień - tłumaczył.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości