Odchodzi biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Odchodzi biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Odchodzi kolejny biskup po zarzutach o tuszowanie pedofilii

Redakcja Redakcja Pedofilia Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z posługi w diecezji legnickiej. To pokłosie postępowania Watykanu, który badał tuszowanie pedofilii na terenie tamtejszych parafii.

W komunikacie archidiecezji podano, że w następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska - działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio Vos estis lux mundi - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Chodziło o nadużycia seksualne wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej. 

Zobacz:

Pedofilia w kościele. Episkopat przedstawił dane dotyczące ofiar księży

Watykan potwierdza: wysłannik w Polsce sprawdzał fakty na temat kard. Dziwisza

Bp Kiernikowski poręczył za księdza pedofila - proboszcza wsi Połoski Zbigniewa Sz. w 2004 roku. Gdy duchownego aresztowano, hierarcha proponował sądowi umieszczenie go "w jednym z miejsc, gdzie byłby pod kontrolą kurii biskupiej i do dyspozycji prokuratury i sądu". Ostatecznie przedłużono areszt dla Sz. i nie uznano argumentów Kiernikowskiego. 

Inną, głośną sprawą była bezczynność kurii wobec księdza, który molestował seksualnie dwie niepełnosprawne dziewczynki. Wszystkie te zarzuty sprawdzała Stolica Apostolska. 

Biskup Kiernikowski kierował diecezją siedlecką w latach 2002 -2014. Od 2014 r. był biskupem legnickim za zgodą papieża Franciszka. 

"Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również trudności w zarządzaniu diecezją legnicką, bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego" - podano w poniedziałkowym komunikacie archidiecezji. 

Biskup Zbigniew Kiernikowski otrzymał święcenia kapłańskie na początku lat 70. Jest profesorem nauk teologicznych. W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował ks. prał. Kiernikowskiego biskupem siedleckim. Decyzją papieża Franciszka w 2014 został przeniesiony na urząd biskupa diecezji legnickiej.

26 marca 2009 r. Kiernikowski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej oraz za zasługi w działalności społecznej i polonijnej". 

Nuncjatura Apostolska w Warszawie ogłosiła, że Kiernikowskiego - odchodzącego na emeryturę - zastąpi nowy ordynariusz diecezji legnickiej, bp Andrzej Siemieniewski. 

Czytaj także: 

Arcybiskup Gądecki o aborcji. "To nie koronawirus jest największym zagrożeniem"

Jastrzębowski wyciska. Jagna Marczułajtis-Walczak: jestem fanką Donalda Tuska

Odpłatności za szczepienia na koronawirusa? To rozważa Rada Medyczna przy rządzie


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo