Nowy prezes IPN wybrany. Karol Nawrocki złożył ślubowanie przed Sejmem

Nowy prezes IPN wybrany. Karol Nawrocki złożył ślubowanie przed Sejmem. Fot. PAP
Nowy prezes IPN wybrany. Karol Nawrocki złożył ślubowanie przed Sejmem. Fot. PAP
Karol Nawrocki złożył ślubowanie przed Sejmem. Historyk został powołany przez parlament na stanowisko nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Nawrocki zajmie fotel szefa IPN po tym, jak kadencję zakończył Jarosław Szarek.

Dr Karol Nawrocki złożył w piątek przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Karol Nawrocki złożył ślubowanie przed Sejmem. Nowy prezes IPN wybrany

W piątek Senat zgodził się na wybór dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN. W głosowaniu poparło go 52 senatorów, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Dr Karol Nawrocki jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, doktorem nauk humanistycznych. Od 2009 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-17 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. Od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP.

Czytaj też:

Karol Nawrocki złożył ślubowanie przed Sejmem. Kim jest nowy prezes IPN?

Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych i ekspozycyjnych, zaangażowany w działalność społeczną. Wyróżniony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Karol Nawrocki przedstawił posłom swoją wizję kierowania IPN 14 maja podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Za wyborem dr. Nawrockiego opowiadali się m.in. posłowie PiS, natomiast przeciwko byli posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, którzy głównie krytykowali prowadzoną w ostatnich latach przez polskie władze politykę historyczną, w tym IPN i dr. Nawrockiego jako szefa Muzeum II Wojny Światowej. Ostatecznie sejmowa komisja sprawiedliwości zdecydowała większością głosów, że przedstawi izbie pozytywną opinię o kandydacie na szefa IPN.

Karol Nawrocki: polska historia wymaga dzisiaj narodowej zgody

Polska historia wymaga dzisiaj narodowej zgody i współdziałania w imię prawdy o doświadczeniu Polaków w XX wieku.

Przypomniał także słowa, które chciałby uczynić mottem swoich działań jako szefa IPN, że "prawda nie obroni się sama". "Pod moim kierownictwem IPN odzyska dynamikę, m.in. na polu międzynarodowym" - przekonywał Nawrocki, który w IPN chce poprawić m.in. działalność komunikacyjną.

MD

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka