Rozenek chciał odebrać Czarzastemu władzę nad Lewicą. Lider SLD mu tego nie zapomniał

Włodzimierz Czarzasty (L) i Andrzej Rozenek (P). Fot. Twitter/Flickr
Włodzimierz Czarzasty (L) i Andrzej Rozenek (P). Fot. Twitter/Flickr
Andrzej Rozenek (Lewica) nie został przyjęty do frakcji SLD w Nowej Lewicy. To jednoosobowa decyzja Włodzimierza Czarzastego - poinformował poseł, którego przyszłość w Nowej Lewicy stanęła pod znakiem zapytania.

Politycy, którzy chcą być w Nowej Lewicy, muszą złożyć deklarację, że chcą przystąpić do jednej z dwóch frakcji partyjnych - Wiosny lub Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ci którzy nie wstąpili do żadnej z nich, nie mogą być członkami partii.

Polecamy:

Kukiz porównał Sterczewskiego do Strusia Pędziwiatra. Sam ledwo broni się przed hejtem

Lewica krytykuje Tuska za oświadczenie o uchodźcach. Żukowska: Nikt Pana nie upoważniał

Czarzasty nie chce Rozenka

Rozenek poinformował, że jego dalsza przyszłość w partii nie jest pewna. – Nie zostałem przyjęty do frakcji SLD. Włodzimierz Czarzasty jednoosobowo tak zdecydował – zaznaczył. – Statut mówi, że ci, którzy są nieprzyjęci do frakcji będą z partii usunięci, nie mogą w niej być – dodał. Dopytywany, co teraz zrobi, Rozenek odpowiedział, że decyzję podejmie w najbliższym czasie.

Czarzasty, przewodniczący Nowej Lewicy, jest koordynatorem frakcji SLD w partii i to do niego spływają wnioski o przystąpienie do niej. Zgodnie ze statutem może je przyjąć lub odrzucić.

Inna przedstawicielka Nowej Lewicy Anna-Maria Żukowska (Lewica) podkreśliła, że sytuacja Rozenka w klubie Lewicy nie ulegnie zmianie. – Jest dalej członkiem tego klubu, a wszystkie funkcje w komisjach pozostają bez zmian – zapewniła.

– Jeżeli chodzi o członkostwo w partii, to (Rozenek) musi odbyć jakąś pokutę w czyśćcu po tym, co opowiedział w mediach na temat rzekomych konszachtów Lewicy z PiS-em – oceniła.

Senyszyn: Absolutny skandal

Jako „absolutny skandal” sytuację z Rozenkiem oceniła natomiast inna posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

– Nie jest odwieszony Tomek Trela, który chciał kandydować na współprzewodniczącego partii. Teraz został zawieszony Rozenek, który też wspominał, że może kandydować. Dziwny sposób konkurowania o przywództwo partii przez zawieszanie konkurentów – powiedziała.

Rozenek, PiS i Lewica

Rozenek jest jedną z osób w partii, która otwarcie krytykuje przewodniczącego Czarzastego m.in. za rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. poparcia ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE i Krajowego Planu Odbudowy, co - w jego ocenie - zbliża jego formację do PiS. Poseł wypowiadał się też krytycznie ws. zawieszenia w lipcu przez Czarzastego części członków zarządu Nowej Lewicy w dniu posiedzenia zarządu, kiedy podejmowano decyzję o utworzeniu w Nowej Lewicy dwóch frakcji - czemu sprzeciwiali się zawieszeni. Do tej pory do Nowej Lewicy dołączyło 1,5 tys. polityków związanych z Wiosną Roberta Biedronia i ok. 20 tys. działaczy byłego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Historia połączenia SLD i Wiosny sięga 2019 r., kiedy po wyborach parlamentarnych partie zdecydowały o zjednoczeniu. Nowe ugrupowanie powstaje na bazie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, do którego wstępują członkowie partii Biedronia. W ramach Nowej Lewicy będą dwie frakcje: Wiosny i SLD. W październiku natomiast odbędzie się kongres, na którym wybrani zostaną współprzewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz generalny partii. 

KW

Czytaj dalej:

Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Lempart przy granicy z Białorusią. „Będzie coś krzyczeć do Łukaszenki”?

Wybory w Niemczech. Niepodziewanie na czele sondaży Olaf Scholz i SPD

Sprawa "lex TVN" przesądzona? Onet: Prezydent dogadał się z Kaczyńskim

Koczujący przy granicy chorują. Białoruś potwierdza: są po naszej stronie

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka