Jak w obliczu pandemii walczyć z szarą strefą? Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Salon24
Salon24
Pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbył się panel dyskusyjny pod nazwą "Walka z szarą strefą w obliczu pandemii COVID-19". Wśród panelistów znaleźli się m.in. przedstawiciele branży hazardowej. Dyskusja dotyczyła również raportu przygotowanego przez H2GC.

"Walka z szarą strefą w obliczu pandemii COVID-19"

O szarej strefie i sposobach walki z nią dyskutowali: Olgierd Cieślik (Prezes Totalizatora Sportowego), Łukasz Łazarewicz (Prezes Zarządu Związek Pracodawców Przemysłu Rozrywkowego i Gier / Przewodniczący Rady Nadzorczej BETFAN), Magdalena Rzeczkowska (Szefowa KAS, Sekretarz Stanu), Kamil Wyszkowski (Dyrektor Generalny United Nations Global Compact Poland) oraz Robert Łaniewski (CEO Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego).

Przed rozpoczęciem głównej części dyskusji goście zapoznali się z tezami raportu przygotowanymi przez H2GC, o którym pisaliśmy wcześniej.

Zobacz: Raport H2 Gambling Capital: szara strefa hazardu w Polsce wyraźnie się zmniejszyła

Raport dotyczący szarej strefy hazardu w Polsce

Raport dotyczył m.in. źródeł szarej strefy hazardowej, a także sposobów walki z nią. Najważniejszymi tezam, które znalazły się w raporcie była konieczność poszukiwania nowych narzędzi i sposobów do walki z szarą strefą w Polsce. W raporcie wskazano trzy główne obszary, które wymagają zmiany w podejściu do hazardu online. Skupiono się przede wszystkim na problemie kasyn online. W tej chwili jedyne, legalne funkcjonujące kasyno w Polsce nie ma możliwości informowania o swoich produktach. Zgodnie z raportem H2GC warto byłoby dopuścić taką możliwość, a także rozszerzyć ją o afiliację.

W raporcie zwrócono również uwagę na to, że konieczne jest ponowne uregulowanie pokera online. Chodzi głównie o wprowadzenie innowacji w rozgrywce między graczami, legalizację gier cashowych, opodatkowanie opłaty turniejowej oraz umożliwienie dopuszczenia gry o pulę międzynarodową.

Ostatnią z zaproponowanych zmian była zmiana sposobu opodatkowania zakładów bukmacherskich. W tej chwili Podatek od Gier pobieranych jest od stawki wniesionej do danego zakładu. Zgodnie z raportem H2GC powinno dążyć się do modelu podatku GGR, czyli różnicy między stawkami, a wypłaconymi wygranymi.

Sposoby walki z szarą strefą

Na początku pochylono się nad samą kwestią szarej strefy. Dyskutowano na temat skali problemu, odwołując się najczęściej do hazardu online.

Kamil Wyszkowski z UN Global Compact wyjaśnił, jakimi narzędziami można posługiwać się w ramach wspólnoty United Nations. Jeśli chodzi o hazard online, najważniejsza jest współpraca z operatorami płatności, przez których mogą przechodzić środki z nielegalnego hazardu.

Szefowa KAS, Magdalena Rzeczkowska tłumaczyła jak trudna jest walka z szarą strefą. Powiedziała również, że największym sukcesem było w ostatnich latach wprowadzenie indeksu domen zakazanych, która wymuszała na dostawcach internetu blokowanie stron wpisanych do rejestru ze względu na świadczenie nielicencjonowanych gier hazardowych.

Rzeczkowska przypomniała również, że od czerwca tego roku możliwe jest dopisywanie do rejestru zakazanych domen również stron afiliacyjnych.

Zobacz: Strajk służby zdrowia. Andrzej Sośnierz: Rząd zgotował sobie ten los

Konieczne są nowe rozwiązania

Łukasz Łazarewicz, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Rozrywkowego i Gier, oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy BETFAN przekazał podczas dyskusji ważny postulat dotyczący konieczności wprowadzenia rozwiązania wiążącego się z certyfikowaniem dostawców rozwiązań IT dla branży hazardowej. Byłby to pierwszy krok do tego, by firmy dostarczające usługi do nielicencjonowanych operatorów mogły obsługiwać legalnie działających firm.

Łazarewicz stwierdził również, że że polski rynek dalej jest aktywnie wykorzystywany przez nielicencjonowane podmioty, a blokowanie domen nie jest już tak skuteczne jak kiedyś, dlatego należałoby wprowadzić nowe rozwiązania legislacyjne.

Prezes wskazał też, że bardzo często firmy, które łamią polskie prawo to wielkie korporacje, które nierzadko są notowane na światowych giełdach. Stoją za nimi duże możliwości kapitałowe i technologiczne do skutecznej działalności w szarej strefie.

Wszyscy paneliści zgodnie zgodzili się, że mimo że w kierunku zlikwidowania szarej strefy zrobiono już naprawdę wiele, należy w dalszym ciągu zastanawiać się nad nowymi rozwiązaniami i stopniowo wprowadzać je w życie.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka