źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Stało się, za brak szczepienia przeciw COVID-19 mogą zwolnić z pracy. Resort potwierdza

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że brak szczepienia przeciwko COVID-19 może przyczynić się do rozwiązania stosunku pracy. Dotyczy osób m. in. pracujących w szpitalach, aptekach oraz grup zobowiązanych do obowiązkowego poddania się szczepieniu.

1 marca mija termin, w których szczepionkę przeciwko koronawirusowi przyjąć muszą osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny czy pracownicy podmiotów medycznych. Zdecydowano się na takie rozwiązanie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla pacjentów i personelu. Wyjątkiem są osoby z przeciwwskazaniami do szczepień, ze względu na stan zdrowia.

Informacje dostępne na stronie resortu zdrowia wskazują, że kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Zobacz też:

Niezaszczepieni pracownicy stracą pracę?

— Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu — podaje Ministerstwo.

Niezrealizowanie obowiązku szczepienia może także być powodem rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy.

Wszystko w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników

Ministerstwo zaznaczyło, że działania podejmowane przez pracodawców, związane z niezastosowaniem się do obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 mają być realizowane w sposób zgodny z zasadą równego traktowania pracowników.

Resort informuje, że obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących od dłuższego czasu przepisów prawa.

Wątpliwości władz szpitali

Opublikowanie informacji ws. szczepień rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek. Na konferencji prasowej w Warszawie był wtedy pytany o wątpliwości dyrektorów szpitali odnośnie tego, jak od początku marca traktować powinni niezaszczepiony personel.

Andrusiewicz poinformował wówczas, że w poniedziałek na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowana zostanie jasna interpretacja resortu w tej sprawie.

 — Choć nie rozumiem, przyznam, dyrektorów, kierowników placówek medycznych, którzy mają już do czynienia z drugim obowiązkowym szczepieniem, chociażby po szczepieniu na żółtaczkę i przy szczepieniu na żółtaczkę wiedzą, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni. Otóż, ci pracownicy są niedopuszczani do opieki nad pacjentem — zaznaczył.


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości