Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz minister zdrowia Adam Niedzielski (P). Fot. PAP/Marcin Obara
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz minister zdrowia Adam Niedzielski (P). Fot. PAP/Marcin Obara

Od 1 marca rząd znosi większość obostrzeń

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 87
W środę premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłosili zniesienie większości obostrzeń, w związku z silnym trendem spadkowym zakażeń koronawirusem. — Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy i kwartałów — mówił premier.

Podczas środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapowiedziano stopniowe odchodzenie od większości obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

— Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski — powiedział w środę premier Morawiecki.

Zobacz też:

Zmiany w życiu społecznym

Premier podczas konferencji zauważył, że od dwóch lat Polska mierzy się ze zmianami społecznymi, które są skutkiem trwającej od ponad dwóch lat pandemii koronawirusa. 

— Musieliśmy się zmierzyć w tym czasie z wyzwaniami jakich do tej pory nie doświadczaliśmy. Musieliśmy wdrażać bardzo wiele różnych ograniczeń i nowych zasad życia społecznego i w życiu gospodarczym. Musieliśmy także wprowadzić zasady wiążące się z wieloma zmianami w życiu, w nawykach ludzkich, relacjach interpersonalnych — oznajmił Morawiecki.

Koniec z rekomendacją pracy zdalnej

Szef rządu zapowiedział, że od 1 marca zniesione zostanie zalecenie o pracy zdalnej w urzędach.

— Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania — mówił premier.

Skrócona izolacja i kwarantanna

Premier poinformował o krótszych okresach kwarantanny i izolacji dla domowników. Zastrzegł przy tym, że nie oznacza to jeszcze końca pandemii.

— Pandemia nas wszystkich nauczyła pokory, nauczyła spokojnego podejmowania decyzji. Ale widzimy, że dzisiaj śmiertelność wywołana wariantem omikron, hospitalizacje wywołane tą mutacją są dalece niższe niż przestrogi, z którymi się spotykaliśmy i których słuchaliśmy, bo lepiej założyć ten zły scenariusz i ocalić jak najwięcej istnień ludzkich, pomóc jak największej liczbie ludzi — oznajmił premier.

Znikną obostrzenia o charakterze gospodarczym

Minister Zdrowia podkreślając, że w związku z tym, że trend spadkowy zakażeń jest "bardzo silny" zapowiedział, że wszystkie obostrzenia o charakterze gospodarczym zostaną zniesione z dniem 1 marca. Podkreślił, że obowiązywać będą nadal jedynie restrykcje o charakterze "czysto epidemicznym", związane z ograniczeniem transmisji wirusa – maseczki, izolacja, kwarantanna.

Priorytet – odmrożenie służby zdrowia

Podczas swojej wypowiedzi Niedzielski zaznaczył, że najważniejsze w obecnej chwili jest odmrażanie służby zdrowia i zwiększenie dostępności do "zwykłego systemu opieki zdrowotnej". 

— Dorabianie tego długu zdrowotnego, który narósł przez cały czas pandemii będzie priorytetem zdrowotnym — oznajmił minister.

Spadek liczby zakażeń w Polsce

Szef resortu zdrowia porównał obecną skalę zakażeń COVID-19 z taką, jaka ma miejsce podczas szczytu grypy. 

— To ważny argument, bo pewnym celem naszej polityki epidemicznej jest też sprowadzenie zakażenia COVIDem do charakterystyki do tego typu zjawiska, z jakim mamy do czynienia w przypadku sezonowego zachorowania na grypę — informował minister.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że "cały czas mamy większą liczbę hospitalizacji, ale ta postępująca immunizacja jest elementem, który pozwala nam w mniejszym stopniu zaburzać życie społeczno-gospodarcze".

W środę rano wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że minionej doby zanotowano 20 456 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Wiceminister poinformował też, że zmarło 360 pacjentów z koronawirusem, a ok. 70 proc. z nich było niezaszczepionych. Kraska podkreślił, że dzisiejsza liczba zakażeń "to jest prawie 30 procent mniej niż to było tydzień wcześniej".

Powrót do normalności w Europie

Decyzję o znoszeniu obostrzeń Morawiecki argumentował też wspominając o krajach europejskich, w których zdecydowano się na zrezygnowanie z większości obostrzeń oraz powrót do normalności. Wśród takich krajów znajduje się między innymi Wielka Brytania, gdzie od 27 stycznia nie obowiązują już żadne restrykcje. 


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości