Mariupol. Ewakuacja cywilów z Azowstalu. „Zobaczyli piekło”

Port w Mariupolu pod kontrolą rosyjskich wojsk. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Port w Mariupolu pod kontrolą rosyjskich wojsk. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że rozpoczęła się ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu; pierwsza grupa złożona z około stu osób kieruje się na obszary będące pod kontrolą Ukrainy i w poniedziałek ma być w Zaporożu.

Ewakuacja ludności z Mariupola

„Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża potwierdza prace nad ewakuacją ludności Mariupola, w których współpracuje z Organizacją Narodów Zjednoczonych i stronami konfliktu” - poinformowało CNN.

Polecamy:

Ogromne manewry NATO w Polsce. Nie wolno publikować zdjęć w social mediach

Media: Gierasimow, szef Sztabu Generalnego rosyjskiej armii, ranny lub zabity pod Iziumem

„Rozpoczęła się ewakukacja cywilów z Azowstalu. Pierwsza grupa złożona z około 100 osób już kieruje się na terytorium pod naszą kontrolą. Jutro spotkamy się z nimi w Zaporożu. Dziękujemy naszej ekipie! Pracuje ona obecnie, razem z przedstawicielami ONZ, nad ewakuacją pozostałych cywilów z terytorium zakładów - napisał Zełenski na Twitterze.


Ze swej strony współpracownik Zełenskiego, parlamentarzysta Dawyd Arachamija poinformował o ewakuacji, którą nazwał „najtrudniejszą operacją od początku wojny”. „Teraz już mogę powiedzieć, że powiodła się częściowa ewakuacja cywilów z Azowstalu. Ponad 100 Ukraińców, w tym dzieci, kobiety, ludzie starsi, jest nareszcie bezpiecznych” - napisał Arachamija na komunikatorze Telegram.

Zobaczyli "jak może wyglądać piekło"

„Dzisiaj dzięki wysiłkom Biura Prezydenta Ukrainy (kancelarii prezydenta -red.), Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, razem z wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów pod tymczasową okupacją - Iryną Wereszczuk, przeprowadziliśmy najtrudniejszą operację od początku wojny. Dwa tygodnie temu wydawała się ona niemożliwa, a tydzień temu - mało prawdopodobna” - podkreślił ukraiński polityk.

Ewakuowanych nazwał ludźmi, którzy „na własne oczy zobaczyli, jak może wyglądać piekło”.

Dodał następnie: „przed nami jeszcze wiele pracy i wielu ludzi”.

Dzień wcześniej, w sobotę, wojskowi z ukraińskiego pułku Azow broniącego kombinatu Azowstal poinformowali, że do ewakuacji przekazano 20 cywilów - kobiet i dzieci.

Agencja Reutera poinformowała w niedzielę o grupie cywilów, która dotarła do tymczasowego centrum zakwaterowania po opuszczeniu terenów wokół Azowstalu. Grupa ta liczyła około 40 osób.

Kombinat Azowstal to punkt oporu sił ukraińskich w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Wraz z wojskowymi w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu są cywile; ich liczbę szacowano na około 1000 osób. Podejmowane wcześniej przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów nie przyniosły rezultatu.

KW

Obejrzyj: Lewy z Bicepsem: "Obgadujemy Łukasza Warzechę"


Czytaj dalej:

„Rosjanie planowali zestrzelić samolot pasażerski i oskarżyć o to Ukrainę”

"Sześciopak", czyli jak wygląda zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w Polsce

Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Ukrainie i w Polsce

Przemówienie Donalda Tuska w rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Biden żartował na spotkaniu z dziennikarzami. Który dowcip najśmieszniejszy?

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka