Lek przeciw rakowi skuteczny też na SARS-CoV-2? Amerykańscy naukowcy triumfują

Lek przeciwnowotworowy może również pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2. Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay
Lek przeciwnowotworowy może również pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2. Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay
Lek przeciwnowotworowy może również pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2 – donosi pismo „Frontiers in Microbiology”. Amerykański drobnocząsteczkowy inhibitor RK-3 może posłużyć jako lek przeciwwirusowy o szerokim zastosowaniu w walce z wirusami.

Czym jest inhibitor RK-33

Innowacyjna metoda wykorzystuje inhibitor RK-33 - cząsteczkę o wielkości około 1 nanometra (miliardowej części metra), która hamuje specyficzne interakcje między białkami – to dzieło naukowców z Johns Hopkins Medicine. RK-33 blokuje zdolność wirusa do przejmowania „genetycznej wytwórni” komórki gospodarza i tworzenia własnych kopii. Blokowanie jest możliwe w przypadku wielu wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Polecamy:

Rosyjskie wojska w panice. Błyskawiczne postępy ukraińskiej armii przerażają orków [WIDEO]

Mija 21 lat od zamachów na World Trade Center. Cały świat wtedy zamarł

Dotychczasowe szczepionki przeciwko COVID-19 opierały się na zapobieganiu wiązaniu białka powierzchniowego wirusa SARS-CoV-2 - zwanego białkiem kolca - z komórkami gospodarza i uniemożliwianiu infekcji, ale jeśli białko kolca zmienia się wraz z nowymi wariantami, skuteczność szczepionki może być osłabiona. W przeciwieństwie do tego, badanie ekspertów z Johns Hopkins Medicine pokazuje, że na zdolność przeciwwirusową RK-33 nie mają wpływu mutacje białka kolca i pozostaje ona spójna w czterech wariantach SARS-CoV-2.

Białko DDX3, nowotwory i wirusy 

Naukowcy badali białko znane jako DDX3 i jego wpływ na nowotwory. RK-33, inhibitor DDX3 opracowany w laboratorium Johns Hopkins Medicine, może spowolnić progresję nowotworu.

Białko DDX3 wpływa na zakaźność wielu wirusów RNA, takich jak HIV i atakujący układ oddechowy wirus RSV. W związku z tym RK-33, obiecujący jako środek przeciwnowotworowy, jest obecnie poważnie rozważany jako lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania.

„Nasze wyniki wskazują, że dla czterech testowanych wariantów SARS-CoV-2 leczenie zakażonych komórek RK-33 wykazało znaczące zmniejszenie miana wirusa (liczby cząstek wirusa w określonej wielkości próbki), nawet tysiąckrotnie. Zaobserwowaliśmy zmniejszenie produkcji większości białek i genów SARS-CoV-2, w tym białkowej transbłonowej proteazy serynowej 2 (TMPRSS2), o której wiemy, że w znacznym stopniu uczestniczy w zakaźności i rozprzestrzenianiu się koronawirusów” - informuje dr Venu Raman, profesor radiologii, onkologii i farmakologii w Johns Hopkins University School of Medicine.

Obecnie Raman i zespół z Johns Hopkins University School of Medicine badają wykorzystanie RK-33 jako leku przeciwwirusowego przeciwko wariantowi omikron wirusa SARS-CoV-2.

KW

Czytaj dalej:

Rosyjski żołnierz chce się poddać. Obawia się o własne... genitalia [NAGRANIE]

Brytyjski dziennik przyznaje rację Morawieckiemu. Też krytykuje Norwegię

Niepokojące informacje z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jest komunikat

Za niecały tydzień otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Samorządowcy oceniają inwestycję

Ukraińcy utrudnią Rosjanom dostawy na okupowane tereny. Okupant reaguje na kontrofensywę

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości