Lek przeciwnowotworowy może również pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2. Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay
Lek przeciwnowotworowy może również pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2. Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Lek przeciw rakowi skuteczny też na SARS-CoV-2? Amerykańscy naukowcy triumfują

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Lek przeciwnowotworowy może również pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2 – donosi pismo „Frontiers in Microbiology”. Amerykański drobnocząsteczkowy inhibitor RK-3 może posłużyć jako lek przeciwwirusowy o szerokim zastosowaniu w walce z wirusami.

Czym jest inhibitor RK-33

Innowacyjna metoda wykorzystuje inhibitor RK-33 - cząsteczkę o wielkości około 1 nanometra (miliardowej części metra), która hamuje specyficzne interakcje między białkami – to dzieło naukowców z Johns Hopkins Medicine. RK-33 blokuje zdolność wirusa do przejmowania „genetycznej wytwórni” komórki gospodarza i tworzenia własnych kopii. Blokowanie jest możliwe w przypadku wielu wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Polecamy:

Rosyjskie wojska w panice. Błyskawiczne postępy ukraińskiej armii przerażają orków [WIDEO]

Mija 21 lat od zamachów na World Trade Center. Cały świat wtedy zamarł

Dotychczasowe szczepionki przeciwko COVID-19 opierały się na zapobieganiu wiązaniu białka powierzchniowego wirusa SARS-CoV-2 - zwanego białkiem kolca - z komórkami gospodarza i uniemożliwianiu infekcji, ale jeśli białko kolca zmienia się wraz z nowymi wariantami, skuteczność szczepionki może być osłabiona. W przeciwieństwie do tego, badanie ekspertów z Johns Hopkins Medicine pokazuje, że na zdolność przeciwwirusową RK-33 nie mają wpływu mutacje białka kolca i pozostaje ona spójna w czterech wariantach SARS-CoV-2.

Białko DDX3, nowotwory i wirusy 

Naukowcy badali białko znane jako DDX3 i jego wpływ na nowotwory. RK-33, inhibitor DDX3 opracowany w laboratorium Johns Hopkins Medicine, może spowolnić progresję nowotworu.

Białko DDX3 wpływa na zakaźność wielu wirusów RNA, takich jak HIV i atakujący układ oddechowy wirus RSV. W związku z tym RK-33, obiecujący jako środek przeciwnowotworowy, jest obecnie poważnie rozważany jako lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania.

„Nasze wyniki wskazują, że dla czterech testowanych wariantów SARS-CoV-2 leczenie zakażonych komórek RK-33 wykazało znaczące zmniejszenie miana wirusa (liczby cząstek wirusa w określonej wielkości próbki), nawet tysiąckrotnie. Zaobserwowaliśmy zmniejszenie produkcji większości białek i genów SARS-CoV-2, w tym białkowej transbłonowej proteazy serynowej 2 (TMPRSS2), o której wiemy, że w znacznym stopniu uczestniczy w zakaźności i rozprzestrzenianiu się koronawirusów” - informuje dr Venu Raman, profesor radiologii, onkologii i farmakologii w Johns Hopkins University School of Medicine.

Obecnie Raman i zespół z Johns Hopkins University School of Medicine badają wykorzystanie RK-33 jako leku przeciwwirusowego przeciwko wariantowi omikron wirusa SARS-CoV-2.

KW

Czytaj dalej:

Rosyjski żołnierz chce się poddać. Obawia się o własne... genitalia [NAGRANIE]

Brytyjski dziennik przyznaje rację Morawieckiemu. Też krytykuje Norwegię

Niepokojące informacje z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jest komunikat

Za niecały tydzień otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Samorządowcy oceniają inwestycję

Ukraińcy utrudnią Rosjanom dostawy na okupowane tereny. Okupant reaguje na kontrofensywę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości