Szef NATO: Polska zareagowała dobrze i odpowiedzialnie po eksplozji rakiety

Szef NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji. (fot. PAP/EPA)
Szef NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji. (fot. PAP/EPA)
Szef NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej po środowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej przekazał, że według wstępnych analiz eksplozja w Przewodowie prawdopodobnie została spowodowana przez pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, wystrzelony, aby bronić terytorium Ukrainy. Podkreślił jednocześnie, że Polska oraz sojusznicy NATO zareagowali "w sposób ostrożny i odpowiedzialny". — Polska zareagowala w skoordynowany, dobry sposób — powiedział Stoltenberg. — Zarządzanie tego rodzaju wypadkami musi być spokojne — dodał.

Szef NATO: Rosja ponosi odpowiedzialność

Stoltenberg wyjaśnił, że do eksplozji w Polsce doszło po tym, gdy Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy z użyciem ponad stu pocisków na terytorium Ukrainy. Szef NATO dodał, że trwa śledztwo w tej sprawie

— Nie mamy wskazań, że Rosja przygotowuje ofensywne działania militarne wobec NATO — podkreślił. Jak dodał, eksplozja w Polsce to nie wina Ukrainy. To Rosja ponosi odpowiedzialność, bo kontynuuje nielegalną wojnę wobec Ukrainy — powiedział Stoltenberg. Zapewnił również, że państwa NATO są solidarne z Polską i będą kontynuować wspieranie Ukrainy. 

"Sojusznicy zareagowali w spokojny i skoordynowany sposób"

Jens Stoltenberg podczas briefingu podkreślił, że Rosja "musi wreszcie przerwać tę wojnę". Zaznaczył również, że NATO nie ma wskazań, by Rosja przygotowywała ofensywne działania militarne wobec Sojuszu. Zapewnił przy tym, że jego członkowie są zgodni, że konieczne jest zachowanie czujności, spokoju oraz ścisłej koordynacji.

— Sojusznicy NATO i Polska zareagowali w spokojny i skoordynowany sposób. Koordynujemy nasze reakcje, rozmawialiśmy ze sobą wczoraj (we wtorek – przyp. red.) wieczorem — powiedział Stoltenberg.

— Koordynacja, wymiana informacji, wyważone reakcje i sygnał, że musimy ustalić fakty zanim wyciągniemy ostateczne wnioski nt. eksplozji w Polsce - to wszystko pokazuje, że sojusznicy NATO odpowiedzieli w rozsądny i odpowiedzialny sposób. Należy rozumieć, że reagowanie na takie sytuacje, to umiejętność znalezienia równowagi między zdecydowaniem i szybkością a spokojem i unikaniem niepotrzebnej eskalacji — pokreślił sekretarz generalny Sojuszu.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka