UE zamraża współpracę z Izraelem. Wszystko przez nowy rząd

Siedziba Europolu, fot. materiały prasowe Europolu
Siedziba Europolu, fot. materiały prasowe Europolu
Ambasador Izraela przy Unii Europejskiej został poinformowany, że Wspólnota nie będzie kontynuować prac nad projektem umowy o współpracy wywiadowczej między izraelską policją a unijną agencją Europol - poinformował w środę izraelski dziennik "Haaretz".

Koniec pobłażania wobec Izraela

Projekt umowy został podpisany we wrześniu i wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski. Anonimowe źródła izraelskie, na które powołuje się "Haaretz" twierdzą, że wstrzymując rozmowy Unia chce dać sygnał: potencjalna zmiana polityki Izraela (wraz ze zmianą rządu) na palestyńskich terytoriach okupowanych zagrozi współpracy z Unią.

"Istnieje presja, by być mniej wyrozumiałym wobec Izraela, teraz, gdy zmienia się rząd" – cytuje "Haaretz" anonimowego informatora.

Powiadomienie o zamrożeniu umowy przekazano w piątek ambasadorowi Izraela przy UE Chaimowi Regevowi. Porozumienie ma na celu ma usprawnić transfer informacji wywiadowczych między krajami członkowskimi w celu zapobiegania przestępczości i terroryzmowi.

Polecamy: Setki tysięcy Polaków mogą niedługo znaleźć w skrzynkach wezwania. Nie będą mieć wyboru

Współpraca wywiadowcza między USA a Izraelem

W ostatnich latach Izrael dzięki dostarczonym przez siebie informacjom wywiadowczym doprowadził do udaremnienia serii ataków terrorystycznych na terytorium Europy, natomiast informacje wywiadowcze dostarczone przez Europę często pomagały w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w Izraelu.

Anonimowe źródła unijne, na które powołuje się "Haaretz" miały tłumaczyć, że część państw członkowskich UE chce wyraźnego zastrzeżenia w umowie, że współpraca wywiadowcza nie będzie obejmować terytoriów okupowanych.

W poniedziałek szef departamentu ds. współpracy organów ścigania w Unii Rob Rosenberg powiedział, że ostateczna umowa może rzeczywiście "zawierać niewielkie wyjątki w przypadku zagrożeń materialnych i konieczności ochrony ludności cywilnej."

Eskalacja izraelsko-palestyńskiego konfliktu

Nie jest jasne, czy nowy rząd pozwoli na kontynuowanie prac nad umowami z UE.

W wyborach, które odbyły się na początku listopada partia Benjamina Netanjahu Likud oraz stowarzyszone z nią skrajnie prawicowe i religijne ugrupowania zdobyły 64 miejsca w 120-osobowym Knesecie, dając byłemu premierowi mandat do ponownego utworzenia rządu. Rozmowy koalicyjne wciąż trwają.

W ocenie palestyńskiego ministerstwa zdrowia, cytowanego przez agencję Reutera, od początku roku izraelskie siły zabiły już na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy 210 Palestyńczyków. Biorąc pod uwagę ten bilans, a także ponad 30 ofiar śmiertelnych po stronie Izraela, można mówić o eskalacji izraelsko-palestyńskiego konfliktu, ponieważ 2022 rok jest pod tym względem najtragiczniejszy od 16 lat - poinformowała pod koniec listopada telewizja Al-Dżazira.

ja

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka