Siedziba Europolu, fot. materiały prasowe Europolu
Siedziba Europolu, fot. materiały prasowe Europolu

UE zamraża współpracę z Izraelem. Wszystko przez nowy rząd

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Ambasador Izraela przy Unii Europejskiej został poinformowany, że Wspólnota nie będzie kontynuować prac nad projektem umowy o współpracy wywiadowczej między izraelską policją a unijną agencją Europol - poinformował w środę izraelski dziennik "Haaretz".

Koniec pobłażania wobec Izraela

Projekt umowy został podpisany we wrześniu i wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski. Anonimowe źródła izraelskie, na które powołuje się "Haaretz" twierdzą, że wstrzymując rozmowy Unia chce dać sygnał: potencjalna zmiana polityki Izraela (wraz ze zmianą rządu) na palestyńskich terytoriach okupowanych zagrozi współpracy z Unią.

"Istnieje presja, by być mniej wyrozumiałym wobec Izraela, teraz, gdy zmienia się rząd" – cytuje "Haaretz" anonimowego informatora.

Powiadomienie o zamrożeniu umowy przekazano w piątek ambasadorowi Izraela przy UE Chaimowi Regevowi. Porozumienie ma na celu ma usprawnić transfer informacji wywiadowczych między krajami członkowskimi w celu zapobiegania przestępczości i terroryzmowi.

Polecamy: Setki tysięcy Polaków mogą niedługo znaleźć w skrzynkach wezwania. Nie będą mieć wyboru

Współpraca wywiadowcza między USA a Izraelem

W ostatnich latach Izrael dzięki dostarczonym przez siebie informacjom wywiadowczym doprowadził do udaremnienia serii ataków terrorystycznych na terytorium Europy, natomiast informacje wywiadowcze dostarczone przez Europę często pomagały w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w Izraelu.

Anonimowe źródła unijne, na które powołuje się "Haaretz" miały tłumaczyć, że część państw członkowskich UE chce wyraźnego zastrzeżenia w umowie, że współpraca wywiadowcza nie będzie obejmować terytoriów okupowanych.

W poniedziałek szef departamentu ds. współpracy organów ścigania w Unii Rob Rosenberg powiedział, że ostateczna umowa może rzeczywiście "zawierać niewielkie wyjątki w przypadku zagrożeń materialnych i konieczności ochrony ludności cywilnej."

Eskalacja izraelsko-palestyńskiego konfliktu

Nie jest jasne, czy nowy rząd pozwoli na kontynuowanie prac nad umowami z UE.

W wyborach, które odbyły się na początku listopada partia Benjamina Netanjahu Likud oraz stowarzyszone z nią skrajnie prawicowe i religijne ugrupowania zdobyły 64 miejsca w 120-osobowym Knesecie, dając byłemu premierowi mandat do ponownego utworzenia rządu. Rozmowy koalicyjne wciąż trwają.

W ocenie palestyńskiego ministerstwa zdrowia, cytowanego przez agencję Reutera, od początku roku izraelskie siły zabiły już na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy 210 Palestyńczyków. Biorąc pod uwagę ten bilans, a także ponad 30 ofiar śmiertelnych po stronie Izraela, można mówić o eskalacji izraelsko-palestyńskiego konfliktu, ponieważ 2022 rok jest pod tym względem najtragiczniejszy od 16 lat - poinformowała pod koniec listopada telewizja Al-Dżazira.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka