"Duchowni, którym udowodnione zostaną czyny pedofilskie będą wydaleni ze stanu duchownego". Fot. Pixabay
"Duchowni, którym udowodnione zostaną czyny pedofilskie będą wydaleni ze stanu duchownego". Fot. Pixabay

Szef Konferencji Episkopatu: Zero tolerancji dla pedofilów

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Duchowni, którym udowodnione zostaną czyny pedofilskie będą wydaleni ze stanu duchownego - ogłosił w poniedziałek wieczorem przewodniczący Konferencji Episkopatu.

Księża-pedofile będą wydalani ze stanu duchownego

Podczas konferencji prasowej w Lizbonie przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup Jose Ornelas ogłosił, że duchowni, którym udowodnione zostaną czyny pedofilskie będą wydaleni ze stanu duchownego.

Polecamy:

Dodał, że będzie surowa odpowiedź władz kościelnych na zapowiedzianą przez niezależną komisję ds. pedofilii w Kościele listę duchownych, którzy mieli dopuszczać się nadużyć seksualnych.

– Kościół prowadzi politykę zerowej tolerancji dla takich przypadków (…). Jeśli rzeczywiście te zarzuty zostaną potwierdzone winni zostaną ukarani – powiedział bp Ornelas.

Skandale pedofilskie w Kościele w Portugalii

Portugalskie media wskazują, komentując wypowiedź biskupa, że z 424 świadectw osób, które ujawniły pomiędzy styczniem a październikiem 2022 roku nadużycia ze strony ludzi Kościoła prokuratura generalna Portugalii zajęła się jedynie czterema przypadkami.

Telewizja CNN Portugal podała, że wszystkie z 17 skierowanych w tym okresie do prokuratury przez komisję doniesień w sprawie domniemanej pedofilii w Kościele opierały się na anonimowych zgłoszeniach.

W poniedziałek członkowie niezależnej komisji podali, że w ciągu roku istnienia tego organu otrzymano 512 świadectw dotyczących nadużyć seksualnych, ale w sumie do prokuratury skierowano jedynie 25 doniesień. Sprawy te, jak wyjaśniono albo się przedawniły, brakowało dowodów przestępstwa lub agresor już nie żyje.

Prawie pięć tysięcy ofiar księży-pedofilów

Pedro Strecht, szef komisji badającej nadużycia popełnione w portugalskim Kościele od 1950 roku, stwierdził, że „według szacunkowej liczby komisji” ofiar duchownych mogło być ponad 4815. Nie sprecyzował jednak, na jakiej podstawie oszacowano liczbę pokrzywdzonych.

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo