Bitcoin notuje rekordowe wzrosty. (fot. Flickr)
Bitcoin notuje rekordowe wzrosty. (fot. Flickr)

Zwrot akcji na rynku kryptowalut. Bitcoin notuje monstrualne wzrosty

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku kurs bitcoina przebił granicę 30 tys. dolarów. Od początku tego roku cena ten kryptowaluty wzrosła aż o 80 proc. Skąd się wzięły tak gwałtowne wzrosty?

Bitcoin mocno w górę

Stacja CNBC cytuje ekspertów, według których bitcoin nadal ma szansę się umacniać. 

— Może znaleźć się na poziomie, który da bankowi centralnemu powód do zastanowienia się nad wstrzymaniem podwyżek stóp procentowych na następnym posiedzeniu, dając tym samym impuls do wzrostu aktywów takich jak bitcoin — stwierdził partner zarządzający w Bitcoin Opportunity Fund, James Lavish.

— Kryptowaluty w tym roku zaliczają rajd. Bitcoin zyskał od początku roku ponad 80 proc., a ethereum 60 proc. W przeszłości ruchy cenowe tych dwóch kryptowalut były stosunkowo zgodne pod względem procentowym, ale w marcu dwie główne kryptowaluty "rozdzieliły się" dzięki "ucieczce do jakości" po upadku kilku banków — podaje stacja CNBC.


Wzrost kursu bitcoina a problemy w sektorze bankowym

W marcu tego roku upadłość ogłosił kalifornijski Sillicon Valley Bank, który w chwili upadku posiadał aktywa o łącznej wartości ponad 200 miliardów dolarów. To przyczyniło się do problemów w całym sektorze bankowym. Niedługo później upadłość ogłosił szwajcarski Credit Suisse, który przejęty zostanie przez UBS. Po tych wydarzeniach kurs złota oraz kryptowalut gwałtownie wrósł. 

Niektórzy analitycy zwracają jednak uwagę na najniższą od dziesięciu miesięcy płynność na rynku kryptowalut. Ich zdaniem może ona w pewnym stopniu odpowiadać za wzrost kursu bitcoina. Jak zauważa Bloomberg, przy niższych obrotach zmiany cen mogą wyglądać na bardziej znaczące.

Jak wskazuje money.pl, niska płynność bitcoina oznacza większą zmienność. Oznacza to, że jest większe prawdopodobieństwo tego, że kurs może iść gwałtownie górę, ale może również tak samo gwałtownie spadać.

Inwestorzy grają pod dane o inflacji

Analitycy zwracają również uwagę na to, że obecnie inwestorzy najprawdopodobniej grają pod ogłoszenie danych o inflacji w USA, które ogłoszone zostaną w środę. Eksperci są zdania, że sygnały świadczące o zmniejszaniu się inflacji i zakończeniu przez Fed cyklu podwyżek mogą sprzyjać dalszym wzrostom na rynku kryptowalut. Jak zauważa money.pl, jeżeli jednak Fed postanowi zaostrzyć kurs – wyceny bitcoina oraz innych kryptowalut będą gwałtownie spadać.

RB

(zdjęcie ilustracyjne: Bitcoin / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka