Zniszczony podczas wypadku w Świętoszowie czołg Leopard 2. (fot. Twitter)
Zniszczony podczas wypadku w Świętoszowie czołg Leopard 2. (fot. Twitter)

Groźny wypadek czołgu Leopard 2 w Polsce. Co się stało?

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie przedstawiające poważnie uszkodzony czołg Leopard 2. Maszyna uczestniczyła w wypadku, do którego doszło podczas szkolenia ukraińskich żołnierzy w Świętoszowie (dolnośląskie).

Wypadek czołgu Leopard 2

Omawiane zdjęcie, wykonane na terenie Ośrodka Szkolenia Leopard w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, zwróciło uwagę wielu internautów. Widać na nim czołg Leopard 2 z wyrwaną wieżyczką. Jak podał portal Clash Report, do uszkodzenia maszyny doszło w wyniku wypadku podczas ćwiczeń ukraińskich żołnierzy.


"Wypadki się zdarzają"

Na opublikowane w mediach społecznościowych zdjęcie zwrócił uwagę również emerytowany amerykański żołnierz Mark Hertling. Jak wskazał, wypadki podczas szkoleń z wykorzystaniem czołgów nie są niczym nowym. Dodał, że winy należałoby szukać wśród operatorów maszyn.

— Bazując na drugim zdjęciu, wygląda na to, że czołg miał wieżyczkę zwróconą na bok i albo jechał z dużą prędkością i uderzył w drzewo, albo w inny czołg — stwierdził Hertling. — Widziałem różne uderzenia w wieżyczki, ale nigdy nie widziałem, żeby któreś z nich całkowicie ją wyrwało — dodał.

— Wszystkie rodzaje wypadków zdarzają się podczas treningów z czołgami. To nie jest wina awarii Leoparda. To był błąd ekipy i mam nadzieję, że nikt nie ucierpiał — napisał na Twitterze.


Oświadczenie rzecznika Sił Zbrojnych

Portal Defence24.pl skontaktował się z rzecznikiem prasowym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Markiem Pawlakiem, który przekazał, że do incydentu na poligonie doszło 14 kwietnia. Wówczas zderzyły się dwa czołgi. Jak sprecyzował, w wyniku tego zdarzenie nikt nie został poszkodowany.

Jak dodaje portal, czołg obecnie znajduje się w hali remontowej, gdzie zostanie poddany oględzinom i ocenie skutków zdarzenia, a następnie najprawdopodobniej zostanie poddany naprawie i przywrócony do służby.

Pożywienie dla rosyjskiej propagandy

Defence24.pl podkreśla jednocześnie, że te zdjęcie nigdy nie powinny zostać opublikowane w Internecie, ponieważ mogą one zostać wykorzystane przez Rosjan w celu powielania propagandy i próbowania wpłynięcia negatywnie na polsko-ukraińskie relacje.


Niemcy wytykały palcami Polskę w sprawie Leopardów

Pod koniec lutego informowaliśmy o wypowiedzi niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa, który twierdził, że przekazywane Ukrainie przez Polskę czołgi Leopard 2 są w opłakanym stanie technicznym. Tym samym powielał hipotezę mówiącą o tym, że Berlin należy do państw najbardziej zaangażowanych w pomoc Kijowowi. Wskazywał jednocześnie, że Niemcy przekazują Ukrainie nowszą wersję Leopardów.

RB

(na zdjęciu: zniszczony podczas wypadku w Świętoszowie czołg Leopard 2 / źródło: Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo