Premier Mateusz Morawiecki. (fot. PAP)
Premier Mateusz Morawiecki. (fot. PAP)

Morawiecki o wielkiej inwestycji. "Decyzja Visy potwierdza atrakcyjność Polski"

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Premier Mateusz Morawiecki skomentował plany utworzenia w Polsce przez firmę Visa hubu technologicznego. — To potwierdzenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski i kolejna dobra wiadomość dla tworzenia miejsc pracy — powiedział we wtorek szef rządu.

Ogromna inwestycja Visy w Polsce

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmowy z szefową Visy prowadził premier Mateusz Morawiecki w 2019 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

— Visa, jeden ze światowych liderów płatności cyfrowych, ogłosiła dzisiaj, że planuje otworzyć w Polsce globalny Hub Technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu najbliższych kilku lat w Hubie będzie pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii — przekazano w informacji prasowej.


Premier: To potwierdzenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski

Do tej sprawy odniósł się we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

— To kolejna dobra wiadomość dla tworzenia miejsc pracy. (...) To potwierdzenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski — zaznaczył premier po spotkaniu z dyrektorem zarządzającym regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Jakubem Kiwiorem.

Morawiecki podkreślił, że Polska stara się przyciągać inwestycje, szczególnie firmy, które mogą pomagać rozwijać innowacje polskim przedsiębiorstwom.

— Wiele firm z branży finansowej może wyrosnąć niejako przy okazji — dodał.

Rozwiązania idące na cały świat

Szef rządu zauważył, że tworzone w hubie rozwiązania będą mogły trafiać na cały świat.

— Cieszę się, że ten wymiar współpracy transatlantyckiej między Europą, Stanami Zjednoczonymi, w ramach państw wolnego świata, pogłębia się i utrwala się poprzez kolejne potężne inwestycje takich przedsiębiorstw jak Visa. Taka inwestycja potem przyciąga kolejne — powiedział.

— Polska staje się coraz bardziej znanym centrum dla różnego rodzaju hubów, centrów produkcyjnych, technologicznych, usługowych na całym świecie, a to bardzo dobrze dla rozwoju gospodarczego w Polsce — podsumował premier.

"Nasza wizja to zróżnicowana kadra"

Z kolei Jakub Kiwior, dyrektor zarządzający regionem Europy Środkowo-Wshodnieh w Visa podkreślił, że firma skupia się przede wszystkim "na budowie produktów i usług, które przyspieszają rozwój handlu elektronicznego i płatności, ale ze szczególnym zwróceniem uwagi na cyberbezpieczeństwo".

— Ze szczególnym zwróceniem uwagi na odporność naszych systemów i ich bezpieczeństwa. Oraz różną sztuczną inteligencję i budowę produktów i usług opartych o tak bardzo szybki rozwijający się obszar IT — powiedział.

Podkreślił, że Polska jest dojrzałym technologicznie rynkiem z dostępem do bardzo dobrze wykwalifikowanej kadry IT.

— Naszym celem, wizją jest tak naprawdę zatrudnienie bardzo zróżnicowanej kadry. Mówimy tu nie tylko o różnych kompetencjach cyfrowych, ale również chcemy podnieść zatrudnienie w branży IT kobiet. Myślimy o zatrudnieniu dużej liczby osób, które mieszkają w Polsce, a pochodzą spoza Unii Europejskiej. Chociażby grupy bardzo dobrze wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy i innych krajów — przekazał dyrektor Visa. Dodał, że pierwszy zestawy ofert pracy pojawił się na stronach firmy.

RB

(na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka