(Banki dołączają do "bezpiecznego kredytu". Fot. CC0)
(Banki dołączają do "bezpiecznego kredytu". Fot. CC0)

Banki chętnie dołączają do "bezpiecznego kredytu". Program rusza lada moment

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Dokładnie 1 lipca rusza program "bezpieczny kredyt", który ma pomóc w kupnie pierwszego mieszkania. Jest to standardowy kredyt udzielany przez banki komercyjne, a jedyną różnicą jest dopłata od Państwa do pierwszych 120 rat. – Dzisiaj już mamy siedem banków, które deklarują udział – wyjawił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Do programu "bezpieczny kredyt" zgłosiło się siedem banków

Waldemar Buda na antenie RMF FM zdradził, że program "bezpieczny kredyt" wystartuje 1 lipca tego roku.

– Dzisiaj już mamy siedem banków, które deklarują udział, to jest ponad 2 tys. placówek, co powoduje, że na powiat mamy kilkanaście placówek, w których będzie można starać się o ten kredyt. (...) Po drugie są jeszcze pośrednicy, więc mamy już w zasadzie zbudowaną siatkę dostępności do tych kredytów – powiedział Buda.

Dodał, że po ostatnim wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nieplanowane jest ustawowe uregulowanie kwestii frankowych kredytów mieszkaniowych.


Państwo dopłaci do rat kredytu 

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza "bezpieczny kredyt 2 proc.” z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa. Ponadto ogranicza cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich; przewiduje też rekompensaty dla przedsiębiorców w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych.

Zgodnie z ustawą, "bezpieczny kredyt” z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

BGK również zaangażowane w program 

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). "Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK.

MP

(Banki dołączają do "bezpiecznego kredytu". Fot. CC0)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka