Myśliwiec Typhoon. Fot. commons.wikimedia.org
Myśliwiec Typhoon. Fot. commons.wikimedia.org

Brytyjczycy wspierają Polskę przed Rosją. Wysłali jasny sygnał

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Polska od wybuchu wojny na Ukrainie pokazuje, że mocno stawia na armię. Stąd też widzimy duże zakupy oraz coraz większą obecność zagranicznych wojsk. Tym razem do Polski przybyły myśliwce Typhoon na wyposażeniu Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

Brytyjskie myśliwce w Polsce 

"W Polsce są już myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych. Brytyjscy piloci razem z naszymi pilotami F-16 będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. To efekt moich rozmów z brytyjskim ministrem obrony narodowej. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo!" - napisał Mariusz Błaszczak w poniedziałek na platformie X (dawniej Twitter).


Wcześniej brytyjskie media donosiły o wysłaniu do Polski myśliwców Typhoon. Dziennik "Mirror" pisał, że "sekretarz obrony Grant Shapps zezwolił na rozmieszczenie czterech budzących przerażenie samolotów Typhoon osiągających prędkość 1500 mil na godzinę".   

- W Polsce są już myśliwce #Typhoon Królewskich Sił Powietrznych Royal Air Force. Brytyjscy piloci razem z polskimi pilotami F16 będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. Typhoon osiąga prędkość 1500 mil/h - przypomina Dowództwo Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 


Myśliwce mają do wykonania specjalne zadanie 

Myśliwce pozostaną w Polsce przez dwa tygodnie i będą ćwiczyć atakowanie celów znajdujących się poza zasięgiem wzroku, symulując różne możliwe scenariusze bojowe.

"To tylko jedno z wielu wspólnych ćwiczeń prowadzonych z siłami polskimi, w tym rozmieszczenie na stałe przez Wielką Brytanię setek żołnierzy w Polsce w ramach naszego zaangażowania w NATO w ramach operacji CABRIT" - informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Pokazanie siły Putinowi 

"W odpowiedzi na prośbę naszych polskich przyjaciół Typhoony RAF lądują w Polsce w chwili, gdy przemawiam, aby wesprzeć naszego sojusznika z NATO w obliczu rosnącego zagrożenia rosyjską ingerencją" – podkreślił minister obrony Zjednoczonego Królestwa, cytowany przez polskie media.

Jak dodał, "ich rozmieszczenie przed wyborami w Polsce będzie bardzo potężnym sposobem na niezaprzeczalne pokazanie Putinowi, że konserwatywny rząd będzie chronił demokrację i wolność przed despotycznym tyranem, który zagraża naszym sojusznikom".

MP

Myśliwiec Typhoon. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo